При всички положение ще има ефект от идеята да има таван на надценките. Виждате с какви надценки се работи. Потребителят ще го почуства. Това мнение изрази в ефира на Нова телевизия председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.
Още: Директорът на МАЕ каза кога Европа трябва да скъса с руския газ
Още: ЕС не е предлагал сделка за минералите на Украйна: "Говорехме за предишно споразумение"
"Никой не е по-голям от държавата. България е с 20% ДДС, а в другите страни - 6%. Трябва да правим сравнения с еднакви неща, а не само със сирене", каза той.
„За мен е важно, че държавата се събуди. Дали ще има ефект от тази мярка времето ще покаже. Трябва да се спре свободията“, заяви от своя страна Цветан Цеков от Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци".
"Смятам, че държавата трябва да покаже коя е и каква се случва. Когато има надценка за 40-50%, може да говорим за свободен пазар. Но не и в държава, в която възможностите на потребителя са толкова ниски", допълни той.
Още: При 9% ДДС: Ресторантьорите с данни за повече оборот и данъци
Още: Драстичен спад в продажбите на нови автомобили: България е втора в антикласация
Според председателя на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов всяко влияние на свободния пазар е погрешно. "Тогава цените на дребно растат и генерират големи печалби. Ако в момента се сложи таван на надценката, това значи конкуренцията да стане по-малка, защото интересът към търговията на дребно ще спадне", обясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Държавният дълг на Албания бележи най-ниското си ниво от 2008 година насам
Още: ЕС надцаква САЩ със своя сделка за ценните минерали на Украйна
„Погледнали ли сте печалбите на търговските вериги? 117 млн. лева. на едната, 78 млн. лева на друга. Дори и да съберем цели млечен бранш нямат такава печалба. Не знам защо колегата палче“, отговори му Зоров.
„Не плача. Днес действията са насочени към търговските вериги, утре може да бъдат насочени към производителите“, отговори му Гълъбов. И добави, че за него не е коректно такова брутално вмешателство на държавата.
„Понеже нямаше намеса последните 20 години, затова стигнахме до тук. А българско производство няма. Апелирали сме години наред, но от земеделското министерство не ни обърнаха внимание“, каза Цеков и добави, че трябва да се защитят българските интереси.
Още: АИКБ скочи срещу закона за компенсациите за ток
Още: Рязка промяна в цената на петрола заради новите санкции на САЩ