До 1 – 2 месеца кандидат-строители на АЕЦ „Белене“ идват у нас да си търсят правата и може да искат пари от нас. Това съобщи пред журналисти председателят на Управителния съвет на БУЛАТОМ Богомил Манчев и уточни, че трима от потенциалните стратегически инвеститори поддържат интереса си към централата – руснаците, китайците и южнокорейците. „Трима са. Все някой ще дойде да пита – нали има процедура, вие защо нищо не правите по тази процедура“, добави той.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Манчев е категоричен: „Те имат право да искат пари от нас. Единственият начин да не искат пари от нас, е когато държавата каже: Аз съм стратегическият инвеститор“.
Държавата може да спре процедурата с едно единствено решение - че тя става 100% собственик, посочи още Манчев. Тогава, продължи той - тези, които сме ги поканили и са похарчили маса пари и енергия не може да имат претенции към държавата, иначе - биха имали претенции.
Ако България стане стратегически инвеститор в проекта, потенциалните стратегически инвеститори няма да имат право на претенции, защото в процедурата е записано, че във всеки един момент държавата може да изземе функцията и да стане стратегически инвеститор, подчерта Манчев. "Потенциалният инвеститор го е чел това и е съгласен, че ако държавата стане стратегически инвеститор, тогава той може да се кандидатира да бъде някакъв доставчик, ако държавата въобще го вземе", коментира той.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Някои от инвеститорите вече са се обръщали към предишното правителство да питат какво става, съобщи изпълнителният секретар на БУЛАТОМ Станислав Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
От БУЛАТОМ не уточниха кой от инвеститорите се очаква да дойде, но дадоха да се разбере, че визитата ще е скоро и най-вероятно ще има среща със служебния енергиен министър. Служебното правителство има право да продължи развитието на процедурата, подчерта Георгиев.
Още информация по темата - ТУК.