БНБ е готова да седне на масата за преговори по отношение на КТБ и да си сътрудничи с оглавяваното от Цветан Василев дружество "Бромак" при обсъждането на преструктурирането и оздравяването на групата на КТБ. Евентуални преговори ще се водят с консултантите от EPIC и не засягат само "Бромак". Това личи от писмо на изпълняващия длъжността подуправител, ръководещ управление "Банков надзор", Нели Кордовска и главния юрист на БНБ Нина Стоянова до Петер Голдшейдер, управляващ съдружник в EPIC. Писмото са получили и служебният премиер Георги Близнашки и финансовия министър Румен Порожанов.
Както стана ясно в края на миналата седмица, EPIC представлява Главният резервен държавен фонд на Оман, "Бромак" ЕООД (дружеството, чрез което Цветан Василев контролираше КТБ) и ВТБ Капитал. В коментар за Actualno.com говорителят на БНБ Александър Урумов уточни, че преговори на БНБ с "Бромак" ще се водят в качеството на юридическо лице на ръководеното от Цветан Василев дружество. На въпрос дали Централната банка не намира за притеснително, че ще преговаря с Василев, който е издирван от прокуратурата с европейска заповед, Урумов отговори, че няма заповед за арест на юридическото лице "Бромак".
От БНБ заявяват, че към настоящия момент КТБ и Търговска банка "Виктория" ЕАД продължават да имат огромен недостиг от ликвидни средства за изплащане на задълженията към депозантите им. Те са в размер на 6 227 млн. лева за КТБ и на 285 млн. лева за Търговска банка "Виктория" ЕАД.
С цел бързо започване на разговорите, необходимо е EPIC незабавно да представи споразумение, удостоверяващо рамките на предоставените им правомощия и лицата, които са оторизирани да представляват, се посочва в писмото на БНБ. Подчертава се също така, че в хода на разговорите е необходимо EPIC да предостави повече информация относно виждането за рекапитализиране на КТБ, включително конкретните финансови ангажименти, които лицата, представлявани от EPIC, са в състояние да поемат, както и начина и правните средствата, чрез които да стане това. Уточнява се, че увеличаването на капитал, респективно прехвърлянето на акции в банка, се извършва при спазване на българското законодателство и съобразно изискванията на Закона за кредитните институции, Закона за мерките срещу изпирането на пари и др.
По повод на разбирането на EPIC, изразено в предишно писмо до централната банка, че "държавната помощ ще представлява решаваща част от решението за рекапитализиране", изрично се обръща внимание, че не БНБ, а Министерството на финансите е национален компетентен орган по отношение на отпускането на държавна помощ съгласно Закона за държавните помощи. В тази връзка и с оглед на необходимостта от намиране на работещо решение за групата на КТБ в най-кратък срок се препоръчва EPIC възможно най-скоро да започне разговори с МФ, с оглед изясняване на реалните възможности и условия, при които биха могли да получат държавна подкрепа.
В писмото на БНБ се правят няколко уточнения: Държавната помощ в държавите-членки на ЕС се предоставя по ясни правила, които са част от европейската правна рамка. Трябва да се има предвид Съобщение на Европейската комисия относно прилагането от 1 август 2013 г. на правилата за държавните помощи към мерките за подкрепа на банки в контекста на финансовата криза (2013/C 216/01).
Предоставянето на държавна помощ се разрешава индивидуално за всяка банка и само при наличие на условията за това съгласно европейското и българското законодателство.
В случай, че не бъде получена държавна помощ от българското правителство, EPIC следва да информира БНБ по какъв начин ще бъде осигурена нужната ликвидност за възстановяване операциите на двете банки от групата на КТБ.