До края на годината или най-късно в началото на следващата година, Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) трябва да лицензира проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" с оглед промените в законодателството и изискванията на Европейската комисия.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Това обяви енергийният министър Теменужка Петкова по време на церемония, на която беше официално подписан договорът за удължаване на лицензията на Шести блок в АЕЦ "Козлодуй", предаде репортер на БГНЕС.
Председателят на агенцията Лъчезар Костов потвърди, че в "обозримо бъдеще, до месеци", ще бъде издаден необходимият лиценз.
На срещата присъства директорът в "Росатом" Сергей Маргелов, който заяви, че компанията му следи с интерес конкурсната процедура за стратегически инвеститор. Той припомни, че през август руснаците са подали заявка за участие в конкурса за строежа на АЕЦ "Белене" заедно с още 12 кандидати.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"По отношение на участието в консорциуми, безусловно ние приветстваме такъв формат. Осъзнаваме, че такъв голям проект не може да бъде реализиран само от една компания. Ако в рамките на преговорите бъде сформиран такъв консорциум, при подаване на заявката, това бъде разгледано и одобрено от българската страна, "Росатом" ще участва в него", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
"Сега процедурата се разглежда и топката е в българската страна. Твърде рано е да се говори за каквито и да било имена на партньори и форми на участие", обясни руският представител.
Actualno.com припомня, че проектът "Белене" вече прехвърли 35 години. Предлагаме ви няколко факта по сагата, на които и сега никой от ранга на министър Петкова и по-важно – специално Бойко Борисов, не обяснява. Можете да ги прочетете в тази статия.
"Днес е един хубав ден за България, за българската икономика, защото мястото и ролята, която има АЕЦ "Козлодуй" в енергийната система на страната, в икономическото развитие на страната е изключително важно." Това заяви още министърът на енергетиката Теменужка Петкова, след като лицензът за 6-ти блок на ядрената централа беше удължен за следващите 10 години.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
След осъществяването на редица дейности за удължаване на живота на реакторите преди две години 10-годишен лиценз получи и 5-и блок на централата.
Министър Петкова припомни, че това е централата която дава повече от 34% от електрическата енергия на страната.
"Това е централата, която ни гарантира чиста енергия на достъпни цени. Това е централата, която дава възможност българските потребители, българската икономика да се възползва от нейния ресурс и възможности", добави министърът.
"С издаването на лицензията стана ясно, че нашата електроцентрала работи при спазване на най-високите стандарти за сигурност и безопасност. Тя може да се сравнява с най-сигурните ядрени централи в света. Това е едно много сериозно признание за хората, които работят в централата, за нашите колеги и партньори от "Росатом", обясни Петкова.
По думите на министъра днешният ден е важен, защото правителството е изпълнило един от своите приоритети в сектор "Енергетика" - "това да гарантираме сигурността на енергийната система и да осигурим на потребителите и бизнеса цена на ел. енергия, която е достъпна и енергия, която е чиста”.
Петкова припомни, че "АЕЦ "Козлодуй" бележи рекордна печалба за миналата година - 167 млн. лв. За първите 8 месеца на 2019 г. нетната печалба на дружеството е над 270 млн. лв.