Българската банка за развитие ще финансира проекти за изграждане на фотоволтаични централи за нуждите на бизнеса, съобщават от държавната институция чрез официалния си сайт. Действията на ББР са мотивирани от непосилно високите цени на тока, които притискат бизнеса у нас.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
„Кредитният продукт е в отговор на растящото притеснение на компаниите от стойностите на електроенергията у нас и в Европа, и повишаващото се търсене”, пише в съобщението.
Според банката, преминаването към слънчева енергия може да реши проблемите свързани с изчерпаемите енергийни източници, като освен това ще помогне за постигане на въглеродна неутралност – цел заложена от Европейския съюз.
Кредитите ще бъдат предназначени за микро, малки и средни предприятия, които отговарят на няколко специфични изисквания, като наличие на категоризирана собствена земя, проект за изграждане на фотоволтаична централа, договор за присъединяване към съответното ЕРП или договор за изкупуване на електроенергия от друго частно дружество и др.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Финансирането ще бъде предназначено за изграждане на фотоволтаични централи с мощност до 1 MW/p. Срокът за погасяване на заема е до 15 години, като размерът на финансирането може да достигне до 95% от стойността на централите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
„ББР си поставя като дългосрочна цел подпомагането на зеления преход на българската икономика и увеличаването на дела на екологично чисти енергийни източници, тъй като 25 на сто от парниковите емисии в глобален мащаб идват от производството на електричество.”, добавят от банката.