Ръководни органи на държавни предприятия с констатирани управленски проблеми получават изключително високи възнаграждения (над 12 хил. лв. месечно), независимо от финансовото състояние и постигнатите резултати от тях. Това съобщават от Министерството на икономиката и индустрията (МИИ).
Още: Новите мита на Тръмп и България: Тежестта и изгледите
Още: Отчуждават частни имоти, за да се довърши свръхскъпата магистрала "Русе - Велико Търново"
От ведомството допълват, че данните са от извършен анализ с цел оздравяване на дейността и подобряване на ефективността на работата на публичните предприятия относно финансовото им състояние, включително и на получените възнаграждения на всички служители.
Кои са предприятията?
От министерството не посочват имена на предприятия. На въпрос на Actualno.com уточниха, че информацията касае органите за управление и контрол в дружествата с принципал Министерство на икономиката и индустрията, сред които и дружествата към Държавната консолидационна компания (ДКК).
Още: Държавните предприятия трябва да внесат стотици милиони в полза на бюджета
Още: Германия публично разби задкулисните мечти на Тръмп и Путин за "Северен поток" (ВИДЕО)
Още: Electrocharge въвежда RFID карта за още по-лесно зареждане на електромобили
"С оглед целесъобразното разходване на средствата и предвид предоставената възможност в Закона за публичните предприятия и Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия (ППЗПП), Министерството на икономиката и индустрията намалява значително възнагражденията на органите за управление и контрол на дружествата към МИИ. Освен възнагражденията, ще бъдат ограничени и сумите за представителните разходи и начините за тяхното разходване", посочват от МИИ.
Продължават проверките
"В някои от публичните предприятия продължават проверки и на компетентните органи. При всяка приключила от тях проверка незабавно ще се предприемат мерки за отстраняване на констатираните нарушения и оздравяване на съответното дружество.
Още: Затишие пред буря: Цената на петрола се стабилизира в очакване на новите мита на Тръмп
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Програмата по оздравяване и преструктуриране на публичните предприятия ще премине през няколко етапа като се очаква процесът да приключи до края на 2023 г. Първият етап стартира с ограничаване на разходите и неправомерното разходване на средства. На второ място е гарантиране на управленския капацитет в дружествата. В процес на изготвяне е и актуализирана бизнес програма за периода 2024-2026 година, както и изграждане и въвеждане на система за мониторинг и контрол", допълват от министерството.
Още: Неясно защо Борисов е позволил по-високи заплати за директорите на държавни компании
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика