Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бащите ще имат право на платен отпуск за отглеждане на малки деца

04 април 2022, 15:11 часа • 5929 прочитания

Бащите и осиновителите ще имат право на платен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Продължителността на платения отпуск ще бъде до 2 месеца, като ще може да се взима наведнъж или на части. Това предвижда проект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, публикуван за обществено обсъждане в портата strategy.bg.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Бащите и осиновителите ще могат да се възползват от правото на платен отпуск, само ако не са ползвали прехвърлен от майката (осиновителката) отпуск за отглеждане на дете, предвижда проектозаконът. Бащите ще трябва да уведомяват работодателите си в срок то 10 дни преди излизането в платен отпуск.

Според настоящите текстове в закона и двамата родители имат право на 6 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до навършването му на 8-годишна възраст, от които 5 месеца подлежат на прехвърляне от единия на другия родител.

В същото време обаче, правната уредба не осигурява индивидуално право на бащата (осиновителя) на отпуск за отглеждане на дете, с гарантирано право на възнаграждение или обезщетение.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Предложените промени в Кодекса на труда целят да отговорят на изискванията на европейска директива за равновесието между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи.

Вноските за здравно осигуряване на бащите и осиновителите, които ползват платен отпуск за отглеждане на дете, ще бъдат за сметка на работодателите, става ясно от проекта.

„Отпускът поради бременност и раждане и за отглеждане на дете традиционно се възприема като право, което се гарантира на майката с оглед връзката, която има между нея и малкото дете. Поради това, до момента правата на бащата на тези видове отпуск са изцяло в зависимост от волята на майката.”, пише в мотивите към проекта за изменение и допълнение.

„Чрез осигуряване на индивидуално право на бащата (осиновителя) да ползва отпуск за отглеждане на дете ще се създаде възможност за балансирано участие на родителите при полагането на грижи за детето в семейна среда. Нормативното уреждане на правото на отпуск на бащата (осиновителя) е предпоставка за изграждане на по-пълноценна връзка между него и детето и активно участие във възпитанието му.”, пише в доклад към проекта на министъра на труда и социалната политика Георги Гьоков.

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)

„Именно поради това се предвижда правото на този вид отпуск да има бащата (осиновителя) на дете до 8-годишна възраст. За да се улесни съвместяването на личния и професионалния живот е предвидена възможността отпускът да се ползва наведнъж или на части. С цел да се осигури правото на парично обезщетение по време на ползването на отпуск са предложени съответните промени в Кодекса за социално осигуряване. С изменението в Закона за здравното осигуряване се урежда и здравното осигуряване на лицата, ползващи този вид отпуск, като вноската е за сметка на работодателя”, се посочва в доклада.

Промяна в изпитателния срок

Срокът за изпитване на новоназначени служители, който възлиза на не повече от 6 месеца според настоящото законодателство, няма да може да надхвърля 2 месеца, когато срокът на работата е под 1 година. Това се предвижда още в проекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда.

Предложенията предвиждат работниците на непълен работен ден и/или със срочен трудов договор да имат правото да предлагат на работодателите изменение на договора за неопределено време и/или за работа на пълно работно време.

Служителите ще могат да отправят подобно предложение веднъж годишно. Ако работодателят не даде съгласие за изменение на трудовото правоотношение ще има задължението в срок до 1 месец да даде мотивирано писмено обяснение за решението си. Това задължение отпада, ако предложенията на работника е отправено повече от веднъж в рамките на една година.

Ако всички предложения получат зелена светлина, промените ще влязат в сила от 1 август тази година.

Още: Разберете какви са удръжките върху минимална работна заплата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес