Асоциацията за защита на потребителите (АЗП) разпространи становище по отношение изявление на Асоциацията на колекторските агенции в България. Публикуваме писмото без редакторска намеса:
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"От седмица насам сме свидетели на масиран натиск от страна на Асоциацията на колекторските агенции в България, която настоява да не се въвежда забрана, служители на фирмите събирачи на дългове да посещават длъжници в дома и на работното им място. В свое становище по повод предложени промени в Закона за защита на потребителите, колекторите изтъкват, че тези посещения водели до споразумение за намаляване и плащане на борча. Подобни аргументи не само, че са несъстоятелни, а засягат фундаментални принципи, заложени в конституцията като неприкосновеността на частната собсвеност и гражданските права. Това означава, че едната от 2-те спорещи страни ще има повече правомощия. Тоест узаконяване на некоректни практики, на които често сме ставали свидетели, като медиите многократно са съобщавали за тормоза на колекторите. Той освен психически, неведнъж се е превръщал и във физически. Вместо народните представители да работят върху въвеждането на форми на медиаторство между спорещите лица, в които ключова роля да има трета страна равно отдаличена от останалите, днес те се чудят дали е редно колекторите да нахлуват в домовете на хората.
Според Асоциацията на колекторските агенции, посещенията довеждали до постигане на споразумение за погасяване на задължението. Апелираме към националния омбудсман Диана Ковачева да реагира адекватно, като си влезе в ролята на защитник на гражданите. Редно е да прояви интерес с какви средства се постигат тези споразумения. В противен случай ако мълчанието на омбудсмана продължи това ще е ясен знак на чия страна стои. Дори кредиторите с признати от съда вземания нямат право изобщо да притесняват длъжниците, камо ли колекторите да могат да влизат в къщите на хората.
Как се стигна до новите поправки в Закона за защита на потребителите?
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Внесените в края на юли от председателя на Комисията по правни въпроси Анна Александрова и група депутати от управляващата коалиция, предложения за промени в Закона за защита на потребителите (ЗЗП), всъщност, са продължение на лобистката кампания на бившия министър на правосъдието в полза на колекторите. В последните 3 месеца от битността си на министър, Данаил Кирилов се опита чрез сформирането на работна група за обсъждане на правна рамка за дейността на колекторските фирми, да прокара съмнителни предложения. Въпросните промени по същество бяха изцяло в полза на фирмите за събиране на дългове. За нас те са лобистски. След като срещна сериозен отпор при объсждането им, Кирилов набързо прекрати работата на групата. Не бяха взети предвид нито едно от предложенията в становищата на участниците в тази работна група. Напомняме, че същите тези предложения със същите мотиви обаче бяха внесени в Народното събрание именно от Анна Александрова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
В проекта на промени в ЗЗЗП не се предлага никакъв механизъм на ефективен мониторинг и контрол. Той дава на тези компании нови правомощия, като например, единствено колекторските фирми да имат право да изкупуват дългове. Не се дава на длъжника първо той да има възможност да си откупи задължението. Не се предлага създаването на отделен регистър за тези фирми, които имат привилегията да имат свободен достъп до Централния кредитен регистър. Това е само малка част от фрапиращи и скандални предложения в този законопроект. Категорично смятаме, че е необходим отделен специален закон, регламентиращ колекторската дейност, която за няколко години у нас се превърна в индустрия с милиарди лева обороти.
Апелираме към народните представители да не приемат предложените промени, които предвид тяхната несъстоятелност следва да бъдат оттеглени. Нека се пристъпи към стартиране на процес за изработване на качествен и работещ закон, уреждащ дейността на лицата, занимаващи се със събиране на вземания, базиран на вече утвърдени международни практики. Предвид пандемията от коронавирус, последиците от нея върху икономиката, няма да е пресилено ако кажем, че този проблем вече засяга оцеляването на стотици хиляди български граждани, които ще трябва да се борят и срещу „узаконената бухалка“ на колекторите.