България ще предложи на ЕК алтернатива на 40% декарбонизация. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ вицепремиерът Атанас Пеканов по повод обвиненията, че не се прави нищо за запазване на въглищните ни централи.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
„Служебният кабинет свърши изключително много работа в последните месеци по редица теми – мога да дам примери. Но от друга страна служебният кабинет е една институция, която в крайна сметка е замислена да действа в някакво ограничено време. Миналата година, когато ме покани президента, сме очертали определени приоритети. Да се отключат всички оперативни програми – отключихме ги и одобриха всички 10 от 10. Да получим първите искани пари по ПВУ – получихме ги, след сериозни преговори с ЕК миналата година. Да се напишат всички закони – написахме ги. Остана един, но той ще бъде финализиран до дни“, отчете той.
Атанас Петанов подчерта, че колкото и да работи служебното правителство, то достига определени рамки, защото част от решенията са от компетенцията на депутатите. Той подчерта, че в момента не може да се направи нищо повече по ПВУ. „На всеки две седмици разговаряме с ЕК. До къде стигнахме? Решението на парламента казва, че трябва да предоговорим частта за въглищните централи. Първата стъпка беше най-важната – целта за миналата година беше за намаляване на емисиите с 10%. Тя не беше изпълнена от България, защото енергийната ситуация беше такава. За да не ни накажат от ЕК, т.е. да ни вземат част от средствата, ни трябваше да ги убедим, че не е било възможно да постигнем това ограничение през миналата година. Смятам, че тази час я свършихме“, обясни той.
Вицепремиерът е категоричен, че в ПВУ половината пари са за декарбонизация. Според него обаче Брюксел очаква България да посочи какви са целите ѝ в тази посока до 2026 г. „Изпратили сме нови проекти, които трябва да бъдат разгледани от ЕК. Когато постигнем консенсус с тях, процесът ще бъде финализиран“, каза още той. Атанас Пеканов каза още, че ще предложат алтернатива на 40% декарбонизация и вероятно ще успеят да договорят по-малко намаление, като предложат повече ВЕИ-та, по-голяма енергийна ефективност и т.н. „По всичко това се работи и мисля, че министерство на енергетиката се движи много добре“, каза още той.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна