„Проектът на Бюджет 2024 няма ярко изразени политики, не следва и програмата България 2030, не се вижда адекватен ръст на доходите. От COVID пандемията имаме почти двойно увеличение на основните хранителни стоки и на част от услугите". Това заяви Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа" пред NOVA NEWS. Идеалният бюджет би бил да има политика и цел – къде отиваме и защо. Балансът е целта, ако няма баланс, всяка система се руши, допълни Кацарчев.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Относно ръста на заплатите той обясни, че производителността на труда зависи от оръдията на труда. „Един войник изпълнява това, което му е казал генерала и кара това, което му е дадено. Не може две трети от домакинствата да са на жизнения минимум", обясни Кацарчев.
Още: Правителството прие бюджет 2024 - ето всички параметри
За ниското ниво на безработицата той разказа, че безработните имат право да се регистрират на бюрото на труда по две години, след което се отписват и не фигурират като безработни. Искането на синдикатите е гарантиране на 5% реален ръст на доходите от финансовия министър Асен Василев. „Доходите изостават, сегашният бюджет не предвижда такъв ръст, той дори не догонва инфлацията", каза Кацарчев.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Според него около 600-700 млн. лева ще струва допълнителното искане от синдикатите за увеличаване на заплатите. Запитан от къде ще се вземат те, той отговори, че това е работа на управляващите. „За пръв път виждам бюджет, в който няма кьорава сметка - кое до какво ще доведе като ефект. За кого е този бюджет, кого обслужва. В него няма акцент, няма пари за реформи", обясни синдикалният представител.
Още: Мартин Димитров: Можем да приемем един разумен бюджет
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Кацарчев смята, че евентуална демонополизация на Здравната каса би увеличила разходите ѝ с 4 пъти.
Той признава, че може да има таван на осигуровките, защото има и таван на пенсията. „Да предположим, че таванът е 8500, 40% трябва да е пенсията върху осигуровките. При нас липсва солидарност, всеки оцелява сам", каза Кацарчев. Той уточни, че до 2050 г. демографската криза се засилва, което ще утежни всички останали сфери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?