Приходите от концесии са едва 145 милиона, като те включват всички природни дадености на страната. Това е изключително нисък приход. Това каза служебният финансов министър Асен Василев при откриването на първия обществен съвет, посветен на разходите на държавата, предаде БГНЕС.
Още: Кредитен консултант: Българите купуват имоти като за последно
Още: България е в Топ 4 на ЕС по икономически ръст
Поради този факт, Василев каза, че работят с Министерство на енергетиката, за да бъдат завишени тези такси.
По отношение на актуализацията на бюджета финансовият министър каза, че ще има такава и тя ще е провокирана от предстоящата нова вълна от COVID-19 и необходимостта бизнесите, които евентуално ще бъдат затворени, да бъдат подпомогнати, тъй като новият вариант е с 60% по-заразен от предходните.
Наред с това той каза, че дефицитите на страната са ниски и сме на трето място по нисък дефицит в ЕС.
Още: НСИ отчете дефлация през април
Още: "Без война плащаме репарации на Турция" (ВИДЕО)
„Държавният ни дълг е третият най-малък в ЕС и по този начин ни дава свобода да реализираме национални политики. Прави впечатление, че част от приходите растат доста бързо“, коментира той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шведският модел за общество без тютюнев дим беше представен в София
Още: КНСБ признава: Заплатите растат с двуцифрен процент в последните години (ВИДЕО)
От думите му стана ясно, че голяма част от приходите се формират в София.
"Част от приходите идват от нефинансови активи, основно имоти с отпаднала необходимост. В момента се опитваме да съберем информация, защото има притеснителни данни. Във Варна има два имота, продадени на цени доста под пазарната", посочи той.
От гледна точка на МФ е добре да се помисли за по-засилен контрол при тези сделки, коментира Василев.
Още: Рязка промяна в цената на петрола
Стана ясно още, че от приходи събираме 47 млрд. лева, но харчим над 51 млрд. и подчерта, че през 2020 г. НАП са събрали 25 млрд. лв., а държавата е изхарчила над 3 млрд. лв. за ковид мерки.
Първият Обществен съвет продължава като в него участват институционални и неправителствени представители на секторите с най-висок дял от разходите в бюджета – администрация, образование, здравеопазване, опазване на обществения ред, пенсионно осигуряване, икономисти и представители на национално представените работодателски организации.