Чрез договаряне без предварително обявление Агенция „Пътна инфраструктура“ възлага на консорциум „Капш Трафик Солюшънс“ дейност за още 141 480 000 лева с ДДС. Това става ясно от съобщение на Агенцията, публикувано в системата за електронни обществени поръчки ЦАИС ЕОП.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Припомняме, че на стойност почти 180 млн. лева с ДДС е поръчката, възложена през януари 2018 г. с предмет
„Проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа на база изминато разстояние за превозни средства с обща технически допустима максимална маса над 3,5т. (Тол) и на база време за леки автомобили с обща технически допустима максимална маса до 3,5т.(електронна винетка)”.
През септември същата година обхватът й бе разширен. Включена бе промяна на крайпътна инфраструктура, дооборудване на стационарните контролни точки,осигуряване на допълнително оборудване за плащане на глоби,промяна във функционалността на системата по отношение на правоприлагане при нарушения,замяна на предвидените в договора оборудване с алтернативно, осигуряващо по-висока технологичност, надеждност и качество на системата. Сумата обаче тогава си остана същата, променена бе само схемата на изплащането й.
Ако новата дейност бе възложена чрез допълнително споразумение по действащия договор, щеше да бъде нарушен Законът за обществените поръчки, който позволява това, но при условие, че цената не надвишава 50 на сто сумата на основния договор.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Новата поръчка, която АПИ възлага пряко на „Капш“, е с предмет „Проактивен мониторинг и експлоатационна поддръжка и надграждане с нови функционалности на електронната система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа на база изминато разстояние за превозни средства с обща технически допустима максимална маса над 3,5т. (Тол) и на база време за леки автомобили с обща технически допустима максимална маса до 3,5т. (електронна винетка)“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Целта й, според съобщението от Пътната агенция, е да се осигури непрекъснат допълнителен 24-часов мониторинг, анализ за работата на електронната система и текущото й натоварване.
„Електронната система за пътни такси с функционалностите, каквато е изградена у нас, изисква постоянното поддържане в работоспособност, а за това е необходим непрекъснат денонощен мониторинг на всичките й параметри, реакция преди възникването на евентуален технически проблем и превантивното му разрешаване в максимално кратък срок. В момента това се прави от IT-експертите в Националното тол управление, които ще продължат да го осъществяват, но въз основа на бъдещия договор работата им ще бъде подпомогната и от външни IT-експерти, което е вид „втора застраховка“ за нормалната експлоатация на системата“, се сочи още в съобщението на АПИ.
По подобен начин в момента се поддържа тол системата в Чехия, а преди години е оперирана и системата в Германия.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Срокът на договора е за две години с възможност за удължаването му с още три.
Припомняме, че в международният консорциум, който изгради електронната система за събиране на такси за ползване на републиканската пътна мрежа, участват дружествата „Капш Телематик Технолоджис България“ ЕАД, "Капш Телематик Сървисиз“ – Полша, "Капш Трафикком“ – ИТАЛИЯ и "Капш Трафикком Транспортейшън“ – Испания.