"Ако сделката за продажба на Украйна на реакторите за АЕЦ "Белене" бъде осъществена, тя ще се случи на цена, не по-ниска от тази, която страната ни е платила за тях." Това заяви в "Денят започва с Георги Любенов" депутатът от ПП-ДБ Антоанета Цонева. Цонева каза още, че идеята за продажба на реакторите на Украйна е "решение, което изглежда перфектно за всички интереси, вплетени в него".
"Решението е в посока на това да не продаваме на цена, по-ниска от тази, на която сме ги придобили. Известно е, че проектът Белене е корупционен, комисионен и е един от инструментите за влияние на Русия в българската енергетика и създаване на зависимост.", каза Цонева в студиото на БНТ. Според нея няма стратегически инвеститор за този проект и това се е доказало през годините. "Няма и икономическа логика за това. В същото време реакторите са нужни на украинците, за да могат да завършат атомната си централа и ние сме единственият възможен вариант за тях. Така че това решение изглежда перфектно за всички интереси, вплетени в него.", добавя депутатът.
Цонева смята, че страната ни няма интерес от Белене, развиваме 7-и и 8-и реактор в Козлодуй, затова и по отношение на стратегията за базовите ни енергийни мощности позицията ни е ясна. "Решението е да получим не по-малко от това, за което са придобити тези реактори", посочи тя.
Относно обсъжданата програма за предоставяне на стари боеприпаси от българската армия на Украйна и замяната им с нови, Цонева коментира, че 3-годишната програма е направена по такъв начин, че да не поставя под риск способностите на Българската армия.
ОЩЕ: ЕК: Украйна може да купи българските реактори с евросредства
"Това е много, много по-чист вариант от този, който до момента се прилагаше - да търсим заобиколни пътища, да не казваме какво правим и от това да печелят посредници. С едно солидно мнозинство в деня на визитата на Зеленски се приеха решения за военна помощ, което показва, че изпълнителната власт и България се връщат на пътя към евроатлантическата принадлежност. На първо място - подкрепата за присъединяването на Украйна към НАТО и решението старите снаряди на Българската армия да бъдат продадени, а за Българската армия да бъдат направени нови доставки. Така ВМЗ-Сопот ще може да преодолява посредниците по пътя на продажбата на снаряди, защото от момента на избухването на войната досега са изнесени снаряди за над 5 млрд., а посредниците взимат поне по 20% отгоре. Това сега ще бъде прекратено.", каза още Цонева.
"Посещението на Зеленски е знак, че България значително помага за отбраната на Украйна. Това беше най-силният знак за това, че ние сме страна, която има огромно значение по отношение на изпращанвето на боеприпаси, свързани със защитата на независимостта на Украйна и нейната способност да се брани от агресията на Русия", посочи Цонева.