Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) предприе важни стъпки за развитието на човешките ресурси и управлението на знанията в ядрения сектор в България.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Като част от дейностите, свързани с инициирането на Междуведомствена работна група в началото на месец август 2021 г., чиято цел е изготвянето на Национална стратегия за развитието на човешките ресурси в ядрената енергетика в България, председателят на АЯР Цанко Бачийски, в качеството си на председател и на работната група, проведе среща в АЕЦ „Козлодуй“ с новоучредения „Център за ядрени компетенции“ – Козлодуй.
Сдружението е специално създадено за развитието на кадровото обезпечаване и управлението на знанията в ядрения сектор в България.
В рамките на работната среща бяха представени и обсъдени основните цели на Сдружението и начините за постигането им. Дискутирана бе и възможността „Център за ядрени компетенции“ – Козлодуй, използвайки ресурса на своите учредители – АЕЦ „Козлодуй“, „АЕЦ Козлодуй - Нови Мощности“ и ДП „РАО“, да подпомогне работата на Междуведомствената група при изготвянето на Национална стратегия за създаване и развитие на човешките ресурси в ядрения сектор.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Кадровото обезпечаване и управлението на знанията в ядрената енергетика се превръщат във все по-важен фактор не само за безопасната и сигурна експлоатация на ядрените съоръжения, но и за финансово-икономическите резултати на дружествата в областта на ядрената енергетика в България. Това е особено важно в контекста на енергийния преход към беземисионни източници, който ще трансформира цялата българска икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Кадровата политика в ядрения сектор е ключова и за развитието на научно-изследователския и иновативен потенциал на България, и това допълнително подчертава важността на предприетите действия, свързани с полагането основите на устойчива стратегическа рамка чрез изготвянето на Национална стратегия за създаване и развитие на човешките ресурси.
Развитието на човешкия капитал и поддържането на устойчива система на ядрени знания изискват активната работа на всички заинтересовани страни, а засиленото сътрудничество между Агенцията за ядрено регулиране и новосформирания „Център за ядрени компетенции – Козлодуй“ е атестат за проактивно поведение при решаването на едно от най-големите съвременни предизвикателства, с които се сблъсква българската икономика.
Тяхната важност ще става все по-голяма с оглед бъдещото мащабно реформиране на енергийната система, а това ще изисква адекватна кадрова обезпеченост и качествено управление на знанията.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Можете да видите на официалния сайт на АЯР.