Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

600 000 души остават без препитание заради забрана за предаване на метали за скрап

08 юли 2014, 09:48 часа • 25486 прочитания

От 13 юли тази години в сила влиза забрана физически лица да предават метали в пунктовете за вторични суровини. Хората трябва да карат вехториите си на общински площадки, а с метални суровини ще могат да търгуват само предприятия. 

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

"Промяната ще засегне близо 600 хил. души, които редовно събират метални суровини. Те са основно социално слаби и необразовани хора, които ще бъдат лишени от препитание", каза председателят на Българската асоциация за рециклиране (БАР) Борислав Малинов пред в. "Преса".

Мерките обаче се вземат, за да спре краденето релси, което води инциденти с влакове. "Проблемът е, че общински площадки все още не са създадени, затова нашето искане е забраната да влезе в сила от началото на 2015 г.", каза Малинов. Идеята срещала разбиране в Министерството на околната среда и водите. Подготвена е и поправка в Закона за управление на отпадъците, но липсата на действащ парламент блокира приемането й. Според БАР последиците ще бъдат негативни за бранша.

Фирмите вече почнали съкращения на персонала. Сега в тях работят около 15 хил. души, но се очаква да бъдат съкратени 5000. На забраната не се радват и металургичните заводи, които работят с евтина местна суровина. В най-затруднено положение ще бъде "Стомана индъстри", която е основен потребител на черен скрап. В България се предлагат и вносни суровини, но те са по-скъпи. В момента килограм старо желязо се изкупува за 35 ст.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Забраната физически лица да предават отпадъци от черни и цветни метали бе въведена през 2012 г. именно с цел да се спрат кражбите от обществената инфраструктура, както и да секнат посегателствата срещу частни домове. На фирмите и общините бе даден двегодишен гратисен период, за да се нагодят към новите изисквания. Но, уви, те пак не са готови.

 

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес