500 000 лв. са загубите за полугодието, нанесени от крадци на членовете на Асоциацията на търговците с нехранителни стоки. Това съобщи шефът на организацията Галин Попов в ефира на Нова телевизия.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
"Крадат се скъпи неща, които лесно могат да се скрият. Използват се декодери, използват се и деца", обясни той.
ОЩЕ: Кражби в моловете: Търговците отчитат големи загуби
По думите на Попов препродажбата на крадени стоки е добре развит бизнес, като понякога се краде и по поръчка. "Има цели групи в социалните мрежи, където тези стоки се продават на половин цена. Това не са крадци, които искат да се нахранят”, смята той.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Според Попов проблем е, че търговците все по-рядко подават сигнали, защото по такива дела няма осъдени, дори и крадецът да е задържан. "Търговците нямат право и на граждански арест, а ако стойността на откраднатото е под минималната заплата, най-често последствието е административна санкция", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
ОЩЕ: МВР съветва да внимаваме за джебчии по време на Черния петък
Според Асоциацията на търговците с нехранителни стоки трябва да се промени закона и записите от охранителните им камери да се приемат за доказателство. Попов коментира и че трябва да има начин крадците да се идентифицират по записите и да им бъдат наложени по-тежки санкции. "Как се справиха с футболните хулигани? Като не им дават да влизат на стадиона. Така може да е и в моловете, да не се дава на тези лица да влизат", каза той.