10 са заявленията, подадени от кандидат-инвеститори за участие в проекта АЕЦ “Белене”. Това съобщи “24 часа” като се позова на няколко независими източника. Кои са компаниите, ще съобщи днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова заедно с шефа на БЕХ Жаклен Коев и новия шеф на НЕК Иван Йончев.
Досега официално интереса си са обявили от държавната руска корпорация "Росатом", която изрично го обяви
До петък са подадени 5 заявления. Освен “Росатом” това направиха и Корейската хидро- и ядрена корпорация, General Electric и Framatome, като последните две се броят най-вече за стратегически доставчици на оборудване, които ще финансират участието си, а и ще си връщат парите разсрочено. Така че в края на миналата седмица двама от тримата известни досега стратегически кандидат-инвеститори бяха подали заявления - “Росатом” и корейската компания. Очакваше се Китайската национална ядрена корпорация да подаде документи в понеделник. Допуска се, че са го направили, тъй като наблюдателни граждани са видели китайци пред Националната електрическа компания. По-късно информирани заявиха, че CNNC са внесли заявлението си в 14,50 часа в понеделник.
Процедурата освен за избор на стратегически инвеститор е и за миноритарни акционери, както и за кандидати да изкупуват тока от централата. Така че освен тримата големи, General Electric, и Framatome, има и български компании, кандидати за миноритарни дялове, както и за изкупуване на електроенергията от централата.
След 19 август има три месеца срок, в който да се прави къса листа от държавата. Следващата стъпка е изпращане на покани към компаниите в нея за подаване на обвързващи оферти. След класирането на обвързващите оферти и избор на инвеститор или инвеститори ще бъде подписано споразумение за придобиване на акции и споразумение между акционерите. Прогнозният срок за приключване на процедурата е 12 месеца.