Мухите определено не са най-приятните съседи. Доказано е, че тези насекоми представляват опасност, защото пренасят болестотворни инфекции. Но, въпреки това, тяхната структура и начин на живот са изпълнени с множество интересни загадки.
Още: Стихотворение на деня, 1 април, от Радой Ралин
Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре
Съществуват около 5 хиляди вида мухи. Условно се разделят на две големи групи: живеещи в дивата природа (диви) и живеещи сред хората (синантропни). Най-близките съседи на хората са домашните мухи, които живеят и се размножават в жилища и се хранят с остатъци от човешка храна.
Крака
Краката на мухите отделят лепкава субстанция, която осигурява прикрепване към повърхности и способност да пълзят по стени и тавани. Но върху нея се събират отпадъци, които пречат на рецепторите и пълзенето, затова мухите трябва постоянно да следят за чистотата на краката си – това е причината, поради която постоянно да ги търкат.
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
Народни поличби за мухите в къщата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете
Очи
Очите на мухите са уникални по структурата си. Те са огромни за техните размери, сферични отстрани на малката глава и дават на насекомото 360-градусов панорамен изглед. Така мухите виждат всичко около себе си, за тях няма „слепи петна“. Друга особеност е, че това са сложни фасетни очи: създават изображение от много ъгли и виждат с честота 250 трептения в секунда (5 пъти повече от човека). Затова мухите бързо виждат и обработват всяко движение наоколо си – за тях то е като на бавен каданс. Ето защо една досадна муха е толкова трудно да бъде „шляпната“ с вестник, например.
Хранене
Още: Празнично пътуване с най-стария парен локомотив на БДЖ през април
Още: Няма да им е лесно: 3 зодии ще открият трудна истина на 1 април 2025
Мухите намират храна навсякъде Различните видове живеят в различни среди, което определя хранителните им предпочитания. По храненето си те са, както следва:
- нектарофаги. Хранят се с растителни сокове;
- копрофаги. Тяхната храна са екскременти на хора и животни;
- хематофаги. Основата на храненето им са кръвта и потта на хора и животни;
- некрофаги. Хранят се с месни отпадъци и животински трупове;
- полифаги (домашни мухи). Храната им са екскременти и остатъци от човешка храна – трохи и т. н.
Процесът на хранене на мухите е необичаен. Те повръщат стомашни ензими върху храната си, които я разграждат. След това насекомите изтеглят получената течност с хоботчето си. Мухите обичат кръв в близост до рани, секрети от лигавиците и потните жлези. За хората е опасно, ако мухите имат достъп до техните хранителни продукти - те пренасят около сто болести и инфекции.
Колко дълго живеят мухите без храна? Сред тях има т. нар. „афаги“ - които изобщо нямат нужда от храна; това са някои водни мухи. За другите храната е навсякъде. Но ако поставите муха в среда, където няма нищо за храна, тя не ще живее повече от един ден.
Размножаване
Мухите се размножават бързо, като преминават 4 етапа на развитие:
- яйце. Женските снасят 70–150 яйца наведнъж, като правят това 6 до 8 пъти през целия си живот. Яйцата се развиват между 8 и 50 часа;
- ларва. От яйцата се излюпват ларви, които образуват единен храносмилателен тракт. Етапът продължава 3–25 дни;
- какавида. Ларвата се превръща в какавида, вътре в която се формира зряла муха. Процесът отнема 2-10 или повече дни;
- зряла муха От пашкула излиза напълно оформена муха. Тя може да снася яйца 36 часа след това.
Домашните мухи не хапят. Вярно, досадни са и кацат върху изпотена кожа, причинявайки дискомфорт. Ала хоботът им е приспособен да ближе храна, но не и да пробие човешката кожа. Хапещите – това са оборските мухи. Външно приличат на домашните, но са по-малки и по-бързи в полет. Имат хобот като жило, с него пробиват кожата и смучат кръв. Ухапванията им са болезнени; отделят отровна слюнка, която причинява възпаление и подуване. Това е особено забележимо през есента, когато са доста многобройни.