Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли с какво се храни домашната муха?

06 април 2024, 11:33 часа

Мухите определено не са най-приятните съседи. Доказано е, че тези насекоми представляват опасност, защото пренасят болестотворни инфекции. Но, въпреки това, тяхната структура и начин на живот са изпълнени с множество интересни загадки.

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Съществуват около 5 хиляди вида мухи. Условно се разделят на две големи групи: живеещи в дивата природа (диви) и живеещи сред хората (синантропни). Най-близките съседи на хората са домашните мухи, които живеят и се размножават в жилища и се хранят с остатъци от човешка храна.

Крака

Краката на мухите отделят лепкава субстанция, която осигурява прикрепване към повърхности и способност да пълзят по стени и тавани. Но върху нея се събират отпадъци, които пречат на рецепторите и пълзенето, затова мухите трябва постоянно да следят за чистотата на краката си – това е причината, поради която постоянно да ги търкат.

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Народни поличби за мухите в къщата

Очи

Очите на мухите са уникални по структурата си. Те са огромни за техните размери, сферични отстрани на малката глава и дават на насекомото 360-градусов панорамен изглед. Така мухите виждат всичко около себе си, за тях няма „слепи петна“. Друга особеност е, че това са сложни фасетни очи: създават изображение от много ъгли и виждат с честота 250 трептения в секунда (5 пъти повече от човека). Затова мухите бързо виждат и обработват всяко движение наоколо си – за тях то е като на бавен каданс. Ето защо една досадна муха е толкова трудно да бъде „шляпната“ с вестник, например.

Хранене

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Мухите намират храна навсякъде Различните видове живеят в различни среди, което определя хранителните им предпочитания. По храненето си те са, както следва:

- нектарофаги. Хранят се с растителни сокове;

- копрофаги. Тяхната храна са екскременти на хора и животни;

- хематофаги. Основата на храненето им са кръвта и потта на хора и животни;

- некрофаги. Хранят се с месни отпадъци и животински трупове;

- полифаги (домашни мухи). Храната им са екскременти и остатъци от човешка храна – трохи и т. н.

Колко дълго живеят мухите?

Процесът на хранене на мухите е необичаен. Те повръщат стомашни ензими върху храната си, които я разграждат. След това насекомите изтеглят получената течност с хоботчето си. Мухите обичат кръв в близост до рани, секрети от лигавиците и потните жлези. За хората е опасно, ако мухите имат достъп до техните хранителни продукти - те пренасят около сто болести и инфекции.

Колко дълго живеят мухите без храна? Сред тях има т. нар. „афаги“ - които изобщо нямат нужда от храна; това са някои водни мухи. За другите храната е навсякъде. Но ако поставите муха в среда, където няма нищо за храна, тя не ще живее повече от един ден.

Размножаване

Мухите се размножават бързо, като преминават 4 етапа на развитие:

- яйце. Женските снасят 70–150 яйца наведнъж, като правят това 6 до 8 пъти през целия си живот. Яйцата се развиват между 8 и 50 часа;

- ларва. От яйцата се излюпват ларви, които образуват единен храносмилателен тракт. Етапът продължава 3–25 дни;

- какавида. Ларвата се превръща в какавида, вътре в която се формира зряла муха. Процесът отнема 2-10 или повече дни;

- зряла муха От пашкула излиза напълно оформена муха. Тя може да снася яйца 36 часа след това.

Домашните мухи не хапят. Вярно, досадни са и кацат върху изпотена кожа, причинявайки дискомфорт. Ала хоботът им е приспособен да ближе храна, но не и да пробие човешката кожа. Хапещите – това са оборските мухи. Външно приличат на домашните, но са по-малки и по-бързи в полет. Имат хобот като жило, с него пробиват кожата и смучат кръв. Ухапванията им са болезнени; отделят отровна слюнка, която причинява възпаление и подуване. Това е особено забележимо през есента, когато са доста многобройни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес