Колко крака има един паяк - шест или осем. Не шест, като насекомите, а осем. Следователно паяците не са насекоми.
За тези осемкраки същества е отделен специален клас - паякообразни. Освен паяците, това включва и осемкраки кърлежи.
Структурата на паяка е такава, че първата двойка от краката му са така наречените пипала. Те са подобни на ходещите крака, но не се използват за тази цел. Те имат и други функции: първо, помагат на паяка да усети пътя, като внимателно го изследва; второ, с помощта на тях той донася храна до устата си.
Силните челюсти (хелицери), разположени пред устата му, помагат на паяка в няколко случая: първо, това е защита от врагове, второ, с тях той пронизва жертвата си докрай, трето, хелицерите му помагат да пробие дупки в земята.
Вътрешната структура на паяка, за разлика от много насекоми, има много сложна структура. Тялото му съдържа арахноидни, слюнчени и отровни (при някои видове паяци) жлези.
Последните са отговорни за производството на отровата, необходима на паяка при лов и самозащита. Отровата се инжектира през хелицерите в жертвата, незабавно я убива. След това инжектира в него капка слюнка, която може да превърне вътрешностите на насекомото в каша.
Когато „вечерята“ е готова, паякът изсмуква всички сокове от жертвата, използвайки специален смучещ стомах, който действа като помпа.
Още: Ако видите голям паяк вкъщи - ето какво ви очаква
Защо паяка има нужда от осем крака?
В ежедневието паяците се нуждаят от шест крака. Четвъртият чифт крака са „резерва“, така да се каже, в случай, че загуби един или два крака. Тези същества нямат регенерация (възстановяване на изгубени фрагменти), което означава, че ако загубят крайник, те са принудени да останат кльощави до края на живота си.
Приблизително десет процента от индивидите живеят без един или два крака и това не им пречи да ловуват, да се защитават и да се размножават. От което можем да заключим, че „резервните“ крака са спасението на паяка в моменти на опасност. Очевидно, когато природата е „мислила“ колко крака трябва да има един паяк в ежедневието си, тя е „стигала“ до заключението, че енергията, необходима за регенериране на изгубени части от тялото, е по-необходима на паяците в други области на живота им - при лов, размножаване, растеж и т.н.
Още от раждането си тези същества са надарени с „допълнителен“ чифт крака! Това са чудесата на природата! Но ако паякът загуби повече от три крака, тогава той наистина се превръща в „инвалид“. Такива индивиди тъкат нискокачествени мрежи, което означава, че те са краткотрайни обитатели в природата. Интересно е, че независимо колко крака има един паяк - шест, седем или осем - той никога не се придържа към собствената си мрежа. Не върви по лепкави и кръгли нишки, предназначени за потенциалните му жертви. Той минава по гладки нишки, идващи от центъра (радиално)! Той определя местоположението на жертвата си в огромна мрежа, като докосва нишките: която е опъната, върху нея е плячката!
Още: Как се нарича фобията от паяци и как да я преборим?