Една от важните векторни физични величини в дял от класическата механика, известен като кинематика, е скоростта. Обикновено в ежедневието говорим за скорост, когато обсъждаме пътния трафик, тоест по време на шофиране, където скоростта показва колко бързо се променя пространственото положение на една материална точка – в случая автомобилът – с времето относно избрана отправна система, каквото е и определението за скорост. Скоростта обаче е много повече от бързината, с която се предвижвате с удобството ви на четири колела и намира приложение в редица области от живота.
Физици опровергаха съществуването на паралелни вселени
Видове скорост
За скорост говорим и по отношение на звука, светлината и космоса – скорост на светлината – физична константа с ключово значение за много области на физиката, скорост на звука, отразяваща скоростта на разпространение на звуковите вълни в дадена среда, космическа скорост, която сочи коя е минималната скорост, при която тяло в свободно движение ще напусне звездната орбита, галактиката или ще стане естествен спътник на дадено небесно тяло.
И тъй като нямаме намерение да напускаме никаква орбита или галактика, то тук ще си поговорим за скоростта и формулата за скорост, касаеща физическа величина, която показва колко разстояние е изминало тялото за определено време, или за т.нар. средна скорост, като ще подчертаем обаче, че има и други видове скорост – моментна, максимална, постоянна и променлива, линейна и ъгловата, като те също се смятат по формули, различни от формулата за скорост, касаеща средната такава.
Каква е формулата за скорост, когато визираме средната скорост?
Формулата за скорост, ако говорим за средна скорост, е елементарна и се изучава в училище. Средната скорост се означава с латинската буква v. За да изчислим средната скорост са ни нужни изминатото разстояние, което се означава с латинската буква s и времето, за което е изминато това разстояние, което се означава с латинската буква t. Ако знаем изминатото разстояние и времето, за което е изминато това разстояние, лесно можем да изчислим средната скорост по формулата за скорост:
Учени накараха времето да потече едновременно напред и назад
Какво друго можем да изчислим по формулата за скорост?
Използвайки същата тази формула, можем да изчислим и времето, което е отнело изминаването на дадено разстояние, ако знаем средната скорост и изминатото разстояние. По формулата за скорост можем да изчислим и изминатото разстояние, ако знаем средната скорост и времето. Това е и формулата, както и видовете задачи, които се поставят в училище.
Вероятно сте забравили, че основната мерна единица за скорост е 1m/s – един метър в секунда, защото обикновено в ежедневния живот говорим за скорост, която измерваме с мерна единица километър в час. Едва ли, когато говорите за автомобила си, споменавате за движението му в метри и секунди. Мерната единица за скорост един километър в час – 1 км/ч е допълнение към основната, но се използва по-често в ежедневието и със сигурност ни дава по-добра представа как се движи дадено превозно средство – на бас, че не знаете колко метра в секунда може да премине колата ви, но знаете с колко километра в час се движи тя.
И ако космическата скорост, скоростта на звука, светлината, скоростта в квантовата механика и уравнението на Шрьодингер едва ли биха намерили приложение в делничния ни живот, ако не са в обсега на професионалните ни интереси или хоби, то средната, моментната и максималната скорост все някога ще ни потрябват, така че е добре, че си ги припомнихме.