Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зимно слънцестоене и славянски традиции: Кога се пада и как се е празнувало в миналото?

18 декември 2024, 11:08 часа

Зимното слънцестоене е моментът, в който след най-дългата нощ в годината всеки следващ ден става по-дълъг. В миналото по това време се е празнувала „Щедрата сватба“ - тогава славяните празнували триумфа на светлината над тъмнината. Кога точно е зимното слънцестоене и как се е почитал денят в миналото?

Кога е зимното слънцестоене?

Зимното слънцестоене е подвижен ден, което означава, че в зависимост от годината може да се падне на 21 или 22 декември. През 2024 зимното слънцестоене ще се падне в събота, 21 декември.

Още: Стар славянски ритуал за Зимно слънцестоене: Ето как да привлечете любовта на 21 декември

Зимно слънцестоене: колко е дълъг един ден?

Зимното слънцестоене е времето, когато настъпва най-дългата нощ и най-късият ден в годината. Най-късият ден ще продължи около 9 часа и 2 минути, като изгревът се очаква в 07:54, а залезът в 16:56. В други славянски държави като Полша, например, денят ще е едва 7 часа и 39 минути.

Зимно слънцестоене и началото на астрономическата зима

Още: Този ритуал ще ви донесе късмет през 2025 - отнема само 3 минути, а ефектът не закъснява

Зимното слънцестоене, което се случва в края на декември, бележи началото на астрономическата зима. В този ден, когато през повечето време ще е тъмно и денят ще продължи по-малко от 8 часа, сезонът ще се промени.

От този момент нататък всеки следващ ден ще бъде по-дълъг от предишния. Това означава, че всеки ден ще ни доближава до пролетта. Не без причина се казва, че зимното слънцестоене е когато светлината триумфира над тъмнината. По-рано славянският празник на зимното слънцестоене е бил известен като „Щедър бог“.

Какво е зимното слънцестоене?

Зимното слънцестоене е уникален момент от астрономическия цикъл, който бележи ключова точка в движението на Земята спрямо Слънцето. През това време оста на въртене на нашата планета се накланя възможно най-далеч от Слънцето, което кара слънчевите лъчи да падат под най-голям ъгъл върху северното полукълбо. Тогава слънцето е точно над тропика на Козирога. Тази подредба бележи началото на зимата в Северното полукълбо, докато астрономическото лято започва в Южното полукълбо.

Още: Зимно слънцестоене 2024 - кога се пада, какво трябва и не трябва да се прави

Зимното слънцестоене се отразява и на благосъстоянието ни. Това е най-краткият ден в годината, когато имаме изключително малко слънчева светлина и съвсем логично това може значително да намали енергийните нива. Много хора се чувстват сънливи, уморени и дори болни през това време.

Късите дни, дългите часове на тъмнина и по-малкото слънчева светлина влияят на производството на мелатонин и серотонин, т.е. важни хормони, което може да ви накара да се почувствате по-зле. Струва си да поддържате тялото с естествени методи през този период.

Билкови настойки

Още: Бабино суеверие: Ако правите ТОВА през декември, няма да имате късмет през Новата година

Природните методи, като пиенето на билкови отвари, са лесен и бърз начин за борба с неразположенията, причинени от слънцестоенето. Настойките от жълт кантарион, маточина и лавандула имат успокояващ ефект върху нервната система, подобряват настроението и намаляват напрежението. От своя страна чаят с корен от розмарин или женшен ще ви даде енергия и ще ви помогне да преодолеете умората. Струва си да посегнете и към чайовете с джинджифил и канела, които подпомагат кръвообращението и затоплят тялото в мразовитите дни, не само по време на слънцестоенето.

Медитация и дихателни упражнения

Зимното слънцестоене е идеалното време да се успокоите и да се съсредоточите върху себе си. Медитацията и дихателните упражнения помагат за намаляване на стреса и напрежението, които могат да се увеличат през това време. Прости практики като съзнателно дишане, т.е. фокусиране върху спокойно и дълбоко дишане, ще ви помогнат да успокоите нервите си.

Зимно слънцестоене и старославянският "Щедър бог"

Още: Доказан метод за премахване на проклятие след неискрени пожелания

Денят на Зимното слънцестоене е дълбоко вкоренен в езическите традиции. В културата на славяните той бележи началото на Щедрия бог.

Славяните, както и други древни народи, започвали грандиозни празници, свързани с раждането на новото Слънце, продължаващи повече от седмица. Сред славяните те са били наричани „Щедри боги“.

Древните славяни вярвали, че зимното слънцестоене е време на символична смяна на караула, оттегляне на старото Слънце (отъждествявано със Сварог) в полза на новото. Вярата в Сина на Сварожи, който в зависимост от района на славянския регион може да бъде наречен Сварожиц или Дажбог, е добре запазена в славянските легенди.

Старославянският празник е бил известен много преди появата на християнската религия и се е отнасял за прехода от тъмнина към светлина.

Още: Тайната на истинските милионери: Този парфюм привлича ПАРИ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес