Наелектризирането на дрехите е познат проблем, особено през зимата, когато статичният заряд се превръща в неразделна част от ежедневието. Въпреки че това не представлява опасност за здравето, може да причини дискомфорт и да бъде истинска изненада. Изключително неприятно е докато бързате да стигнете навреме на работа, полата ви да не спира да се лепи по чорапогащника и да ви пречи да вървите или да изглежда зле. Нека да разберем как да се справим с този проблем.
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Защо дрехите се наелектризират?
Физиката дава научно обяснение: когато дрехите се трият в други повърхности, се получава обмен на заряди - положителни и отрицателни. Тъканите се различават по способността си да абсорбират влагата, което се отразява на наелекризирането им. Синтетичните материали, които имат по-малка хидрофилност, са по-податливи на наелектризиране, за разлика от естествените тъкани като коприна или вълна, споделят експерти.
През зимата въздухът в помещенията се изсушава силно заради интензивно нагряване, което допринася за натрупването на статичен заряд върху дрехите.
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Разберете как да не се наелектризира роклята Ви?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Какво да направите, ако дрехите се наелектризират?
1. Използвайте вода. Малка струя вода от вътрешната страна на дрехите с помощта на спрей може леко да навлажни материала и да намали наелектризирането.
2. Антистатици за пране. Когато използвате пералня, обърнете внимание на антистатичните средства и използвайте мека вода.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
3. Изсушете правилно дрехите си. По-добре е синтетичните дрехи да се сушат отделно от естествените тъкани, за предпочитане на проветриви места като балкон.
4. Антистатични спрейове и техните заместители. Използвайте специални антистатични спрейове или „домашно приготвени“ аналози, като оцет, сапун, сода, сол или лимон.
5. Метални закачалки и безопасна игла. За да премахнете статичното електричество при сушене, използвайте метални закачалки с безопасна игла, закрепена вътре в дрехите като проводник.
Специален метод на пране
Опитайте да добавите 100 грама обикновена сода и 50 милилитра оцет, когато перете 5 килограма дрехи в пералнята. Това може значително да намали натрупването на статичен заряд върху тъканите.