В гора в южната част на Чили гигантски патагонски кипарис най-вероятно е най-старото дърво на планетата. Високо е 28 метра и е с диаметър 4 метра. Наричат го "Прадядото", а специалистите смятат, че възрастта му е над 5000 години. Това означава, че дървото е по-старо от признатия за най-старо дърво бор Матусал на 4850 г., който расте на пазено в тайна място в САЩ.
"Той е оцелял. Нито едно друго дърво не е имало възможност да живее така дълго", казва Антонио Лара - изследовател в университета Аустрал в Чили и в Чилийския център за климатични науки, който е в екипа по изучаване на възрастта на кипариса.
Дървото, което расте в Лос Риос на 800 км южно от Сантяго, е оцеляло в горски пожари и от свръхексплоатацията на дървета от този ендемичен вид за Южна Америка, чиято изключително устойчива дървесина се използва от векове за строителството на сгради и кораби.
World's 'oldest' tree able to reveal planet's secretshttps://t.co/Ocyu3sCi6J
— eNCA (@eNCA) April 22, 2023
Още преди да е вписан от Световните рекорди на Гинес, кипарисът привлича множество туристи. Логично, хората се снимат пред огромното дърво, покрито от мъхове и лишеи. Популярността му обаче е накарала Националната служба по горите да увеличи броя на горските служители и да ограничи посещението чрез предварителна регистрация, пише Fakti.
ОЩЕ: Кое е най-старото дърво в България?
"Прадядото" е открит през 1972 г. от горския служител Анибал Енрикес, който не искал туристите да знаят къде е дървото, защото знаел, че то е много ценно, казва дъщеря му Нанси Енрикес, която също е горски рейнджър. Джонатан Баричивич - внук на Анибал, днес е един от учените, които изследват вида в Лабораторията по науки за климата и околната среда в Париж. През 2020 г. той и Антонио Лара вземат проба от дървото с най-голямата съществуваща ръчна пробивна машина, макар да не успяват да стигнат до сърцевината му.
Пробата е определена на възраст 2400 г. и благодарение на компютърен модел може да се допусне, че дървото е на 5000 години, обяснява Баричивич, който скоро ще публикува изследването си.
Смята се, че 5000-годишното дърво е "капсула на времето", която съдържа информация за миналото и за това как тези дървета са се адаптирали към промените в климата и в околната среда, пише БТА. Подобни възрастни дървета са рядкост. Повечето са на по-малко от 1000 години, много малко живеят повече от 2000-3000 години.
"Те са като отворена книга", казва Кармен Глория Родригес - асистент по дендрология в Южния университет. Тези дървета показват кои са били сухите и дъждовните години, могат да дадат сведения за пожари и земетресения. Това са символи на устойчивост и адаптивност. Ако тези дървета изчезнат, с тях ще изчезне и ключът за това как животът се адаптира към промените на планетата, каза Баричивич.