Ябълките са ненадминат лидер сред плодовете у нас. Налични почти през цялата година, те са най-сочни през есента, когато са твърди и пълни със сок. По това време на годината те съдържат и най-много витамини и минерали.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Кои сортове ябълки са най-вкусни сурови и кои са най-добри в ябълков пай и други деликатеси, изискващи термична обработка?
10 хиляди ябълкови сортове
Ябълковите сортове са култивирани в резултат на многократното кръстосване на европейски и азиатски видове в продължение на няколко хиляди години. Смята се, че днес в света има над 10 000 ябълкови сортове.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
10 неща, които ще се случат с тялото ни, ако ядем ябълки всеки ден
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Един от първите сортове ябълки, на които можем да се насладим в края на лятото, е пирос. Плодовете на отделните сортове се различават не само по вкус, но и по външен вид, мирис и структура на месото - от твърди и пълни със сок до брашнести, деликатни и крехки. Някои са сладки, докато други имат сладко-винени или кисели нотки.
Безспорно най-добрият избор ще бъдат местните ябълки, отглеждани в непосредствена близост. Той е гаранция за свежест и висока хранителна стойност. Плодовете, които не се транспортират на дълги разстояния, не се нуждаят от консервиране.
Към какви ябълки посягат българите?
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Сред най-популярните у нас сортове са гала, лигол, лобо, кортланд, елиза, глостер, голдън делисиуос, джонаголд, джонатан, кокс, малина, пауларед, рубин, шампоан, деликатес, елстар, айдаред.
Все по-често посягаме към по-стари сортове, като пулпа, антоновка, костел и сиво сирище.
Кое е по-здравословно: ябълки или круши
Най-красивата ябълка ли е най-добрата?
Старите сортове ябълки, които са създадени преди началото на модерното отглеждане, определено са по-богати на хранителни вещества.
Съвременните методи за производство на храни водят до унищожаване и замърсяване на околната среда, което има пряко отрицателно въздействие върху културите.
Причината се крие не само в промените, които настъпват в естествената среда, но и в самия плод. Както сортовете с груба кора, така и повредените екземпляри имат по-висока хранителна стойност, тъй като в отговор на дефект или несъвършенство те произвеждат повече биологично активни вещества.
Червеят също може да бъде добра следа. В крайна сметка той винаги ще избере най-доброто.
Хранителното съдържание на ябълки от един и същи сорт не е идентично. То се влияе не само от размера и степента на зрялост на плода, но и от излагането на слънце на конкретна ябълка и свежестта на набраните плодове.
Ето по колко ябълки на ден трябва да ядем, за да не се разболяваме през студените есенни дни
Канадска ренета
Подобно на ябълките от други сортове, Канадска ренета
има благоприятен ефект върху храносмилането, чревната перисталтика, въглехидратната и мастната обмяна, сърдечната дейност и имунитета. Разликата е, че с изяждането на една ябълка от този сорт може да доставим на организма 10 пъти повече витамини и минерали, отколкото ако посегнем към безупречно лъскава ябълка от различен сорт.
Канадска ренета е десертна ябълка, има страхотен вкус, когато се яде сурова. Подходяща е и за термична обработка. На негова основа се произвежда сайдерът.
Кои сортове са най-вкусни сурови?
В допълнение към сивото сирище, lobo, ligol, gala, golden deliciuos, ruby, jonagold, pulpwood и costel са отлични десертни ябълки.
Кои сортове да изберете за топлинна обработка?
Повечето сортове са подходящи за приготвяне на пресен сок, а също и като съставка в салати. Сивото сирище е чудесно за консерви. Antonówka е най-добрият избор за ябълков пай, компоти и конфитюри.