Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Страхът от височини, паяци и публични изказвания променят човешкия мозък

10 ноември 2024, 12:00 часа

Учените се интересуваха, какво точно се случва с мозъците на хората, когато се изправят лице в лице със страха и се фокусираха върху най-често срещаните фобии при възрастните хора. Резултатите бяха неочаквани.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Всеки човек си има своите страхове. Някои се страхуват да останат в пълна тъмнина, други се ужасяват от мисълта, че ще видят дори капка кръв, а има и такива, които по всякакъв начин избягват срещите с някои животински видове, например змии и други. Всеки страх има своите причини и психолозите са сигурни, че ако работите над тях, можете да се отървете от него.

Група учени от Североизточния университет в Бостън решили да разберат как чувството за страх влияе на мозъка.

Още: Топ 6 хищни животни: От кого трябва да се страхуват хората?

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

В проучването са участвали 21 души. Доброволците попълнили специални въпросници, в които разказали за нещата, които ги плашат.

Следващата стъпка била да се оцени мозъчната активност при среща със страховете на доброволците. За целта всеки участник бил изпратен на ЯМР. По време на изследването са гледали видеа, съдържащи запис с въпросното нещо, което ги плаши. Изследователите са избрали най-плашещите видеоклипове, за да накарат хората да се потопят максимално в чувствата си.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

 

Учените направили следните заключения:

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Учени откриха как се формират страшните спомени

-             реакциите на страх се появяват в по-широк диапазон от мозъчни области от очакваното;

-             не всички области на мозъка реагирали и в трите ситуации.

 

Например, ако човек се страхува от височини, тогава неговата амигдала се активира. Тази област на мозъка се активира при чувството на страх. Въпреки това, активност в този регион не се наблюдава при всички страхове. Тоест, мозъкът може да прецени и да разграничи различните страхове и нива на заплаха.

Още: Повечето румънци вече не ги е страх от COVID

Учените провели подобен експеримент през 2021 г., когато изследвали как тялото реагира на страха. Страхът от паяци, височини, публично говорене и други фобии също били взети под внимание. 

Експериментът показва: в зависимост от страха, реакцията ще бъде различна. Например, ако човек се страхува от височини и преследване, тогава пулсът и изпотяването му няма да бъдат еднакви и при двете. 

Ново изследване показва ясно: мозъкът също изглежда се адаптира към нашия страх. Следователно, мозъците на човек, който се страхува от високо и с човек, който се страхува от паяци работят по различен начин.

Освен това, експертите предполагат, че трябва да се вземе предвид и емоционалният опит. Ако не „внушите“ в мозъка си, че сега ще се страхувате въз основа на събитията от миналото, тогава е вероятно той напълно да игнорира страшната картина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес