Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стоматолог: Кои са най-честите причини за паднала пломба?

02 декември 2024, 08:08 часа

Високите цени на стоматологичните услуги, съчетани с необходимостта от време за посещение на стоматологичния кабинет и с неприятните преживявания на зъболекарския стол, защото дори пациентът да не изпитва болка, не би желал да прекарва времето си при зъболекаря, превръщат падналата пломба в значителен  проблем, който пациентът би желал на всяка цена да избягва. Защо обаче според вашия стоматолог паднала  пломба е нещо обичайно, очаквано и напълно нормално? Вероятно специалистът изхожда от професионалните си познания, че няма вечни пломби и че е добре да се сменят през определен период от време, поради което не вижда голям проблем в паднала пломба. Попитахме стоматолог паднала пломба на какво се дължи най-често, за да избягваме рисковите фактори и рисковото поведение и да се стремим  да съхраним  зъбите си възможно най-дълго. Имайте предвид обаче, че падането на пломбата понякога е спасение за зъба на пациента, тъй като го води в кабинета на зъболекаря, където с изненада може да открие, че под пломбата се е появил кариес, който няма как да бъде забелязан, ако пломбата си беше на местото. Така падналата пломба дава възможност специалистът по дентално здраве да оправи проблема, преди да  е станал сериозен, тъй като при работещ кариес под пломбата, останал скрит, са възможни два сценария:

Още: За кои противопоказания трябва да внимаваме при пиене на чай от риган?

Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?

-    при живи зъби – усложняването на кариеса до пулпит, чието лечение е и по-скъпо, и по—болезнено, и по-дълго, и изискващо време;
-    при умъртвени зъби – счупване на зъба и евентуална загуба на зъб според мястото и дълбочината на счупването.

Ето защо за стоматолог паднала пломба не е огромен проблем, но вие със сигурност бихте искали да знаете причините защо това се случва, тъй като не сте очаровани, че ще трябва да жертвате от времето и парите си за нова.

Още: Тийнейджъри разбиха здравна служба през нощта и завариха сънен зъболекар

Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими

Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?

Стоматолог – паднала пломба – възможни причини

Сред най-честите причини за паднала пломба са:

Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник

Още: Кардиолозите предупреждават: Откажете се от този навик след работа – здравето на сърцето ви зависи от това

-    Възраст на пломбатаНищо не е вечно и особено пломбите. Те се нуждаят от подмяна през определен  период от време и ако пропуснете да ги подмените, не се учудвайте, че сами падат. Ако пломбата е стара, нормално  е да падне. Ако е паднала прясно направена пломба, то е направена не както трябва, което ще рече, че е време за избор на нов специалист по дентално здраве, който се справя по-добре.

-    Кариес под пломбата

Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи

Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?

В този случаи е редно да се радвате, че е паднала, тъй като това ви спестява по-сериозни проблеми и финансови загуби.

Още: Нова пломба пази зъбите от микроби

-    Твърда храна

Възможна причина за падането на пломба е натискът с твърда храна върху нея. Пациентите с много пломби  е добре да съобразяват менюто си с оралното си здраве и да избягват ядките например, както и друга храна със значителна твърдост.

-    Бруксизъм

Скърцането със зъби по време на сън, известно като бруксизъм, не само може да доведе до падане на пломба, но и да изтрие зъбния емайл, да наруши целостта на зъбите, да доведе до счупване на зъб, тоест падналата пломба често е най-малкия проблем. Говорете със стоматолога си, ако страдате от бруксизъм, за да бъдат изработени за вас шини, предпазващи ви да триете зъбите си ожесточено едни в други по време на сън.

-    Некачествено лечение

Ако зъбът не е бил излекуван добре и да са се развили бактерии, възможно е освен падналата пломба да имате и други проблеми като абсцес. При абсцес има риск от загуба на зъба, така че е по-добре да не се стига до там.

-    Твърде голяма пломба

Ако зъбът е бил с огромен кариес и зъболекарят го е излекувал,  добре е  да планирате коронка, а не само пломба. Големите пломби трудно се задържат, което прави обличането на зъба важно за запазването му.

Още: Руски космонавт си смени пломбата в Космоса

-    Силен натиск при дъвчене

Непремерената сила по време на дъвчене, създава голям натиск, разхлабва пломбата с  с времето. Ако имате много пломби и особено големи такива, трябва добре да обмисляте храната на масата си.

-    Лепкава храна

Храни като локумът водят до залепване към пломбата и изваждането ѝ заедно с вкусното  удоволствие. Впрочем дъвката поражда същия риск, така че хората с много пломби или с голяма такава, следва да я избягват.

-    Неадекватни грижи

Неполагането на адекватна грижа, нередовното посещение на зъболекар, нередовното почистване на зъбите също могат да повишат риска от падане на пломби.

-    Нараняване

Инциденти, наранявания или силен противник в спорта могат да са сред причините за падане на пломба.

Статията има само информативен характер и не замества консултация със стоматолог.

Източник: ТУК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес