Не, няма нови исторически данни, Плиска, както знаете и както сте били обучавани, е първата българска столица. От годината на основаване на ранносредновековната българска държава до 893 година именно Плиска е столица на България. Обаче сме сигурни, че не знаете десетки любопитни факти за първата българска столица, поради което ги събрахме за вас в кратка история на Плиска.
Първата българска столица – история
Издигната в годината на създаването на ранносредновековната българска държава, първата българска столица – Плиска – се отличава с великолепието и историята си, с укрепленията и големината си, със забележителните останки, свидетелстващи за майсторството на българите още от онова време. Плиска е имала 3 отбранителни пояса, които я защитавали изцяло, макар да била разположена в равнина, а не на високо и непристъпно място. Тайни изходи били предвидени за бягство в случай на надвиснала опасност. Дворецът бил величествен, а водохранилището и баните осигурявали добро съществуване на жителите.
Хан Омуртаг разширява и укрепява първата българска столица по време на управлението си през 814 – 831 година. Строителството по негово време вече бил от камък, докато предходните два строителни периода са известни като дървен и като период, през който животът бил в стан от юрти – вкопани в земята жилища от дърво и кожа. Под ръководството на хан Омуртаг са довършени крепостните стени на града, издигнати са езически храмове и е построена Тронната зала – емблематична и до днес. Омуртаг изгражда и нов дворец, известен като Омуртаговата тронна палата. Плиска е била столица на България повече от 2 века, до 893 г., когато столицата е преместена във Велики Преслав, а под руините на Плиска стават да живеят история и великолепие, които си струва да бъдат съпреживени, разказани и видени.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Знаете ли какво е старото име на Плиска?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Първата българска столица – 9 интересни факта, които не знаете
1. Плиска е не само първата столица в България, но и първата европейска. Този факт не е известен не само на мнозинството българи, а и на мнозинството граждани на стария континент. Току-що открихте още една причина да се гордеете с България и историята ни.
2. Националният историко-археологически резерват „Плиска“, изграден във връзка с първата българска столица, в който ще усетите и съпреживеете славната ни история, е част от 100-те национални исторически обекта, които всеки следва да посети.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. Счита се, че българите издигат първата си столица сред полето, тъй като идват от степите и са свикнали с равнинен релеф. Първите прабългари в Плиска са живеели в юрти на бивак, така както са живели в Азия, от където идват.
4. Дълбок ров с насип, преграда от канари и най-вътрешен зид от тухли пазели първата българска столица от чужди набези.
5. Най-забележителен е естествено дворецът на хан Крум, но малцина знаят, че размерите му са били наистина мащабни за времето му.
6. Впечатляващи за онези векове са и размерите на първата българска столица. Плиска е била цели 23,3 кв. км.
7. В първата българска столица е намерен най-известният прабългарски артефакт. По време на разкопки български археолози откриват древно медно украшение, което буди любопитството им с кръглата си форма, седемте лъча и многото интересни надписи. Тайните на това откритие все още не са разкрити изцяло, а учените все още спорят какво е било предназначението на тази розета.
8. Голямата базилика – най-големият и първи християнски храм в Югоизточна Европа от времето на покръстването, се намира на само километър от източната порта на първата българска столица.
9. Откривател на останките от първата българска столица е чешкият любител археолог Карел Шкорпил.