Един от важните етапи на ремонтните работи вътре в помещенията е идентифицирането и отстраняването на механични дефекти: дупки и пукнатини. Тук всеки, който се е занимавал с ремонти в дома се е изправял пред дилемата:
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
С какво да запълня дупка в стената?
Първо, трябва да се идентифицира проблемът. Тук са 5 бързи решения с какво да запълня дупка в стената:
Естеството на появата на непредвидени дупки е различно. Дупките могат да се появят след полагане на тръби, при механично действие от инструмент по време на ремонт или случайно с тежък предмет. Появата на пукнатини е свързана с промяна в напрежението в обвивката на сградата в резултат на разрушаването или подвижността на основата, свиването на къщата. Как да поправите дупка в стената?
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Днес ще ви разкажем повече за тези 5 бързи решения с какво да запълня дупка в стената:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Какви инструменти ще са необходими?
За да запечатате дупки в стената, ще са ви е необходими обичайният набор от инструменти, които има във всеки дом и са останали от ремонта.
Пригответе си:
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
- четки с твърд косъм;
- няколко шпатули с различна ширина;
- пяна и гъба;
- пистолет за работа с уплътнител или монтажна пяна;
- перфоратор и дюзи;
- чук.
Професионален строителен миксер или конкретната приставка на бормашина.
Няколко идеи за евтин и освежителен ремонт
Избор на материал
При избора на метод за запечатване на дупки се вземат предвид характеристиките на материала на стените. За конструкции, изработени от блокове (тухла, газобетон) и бетон е полезен циментов разтвор с пластификатори в състава. За възстановяване на измазаната повърхност се използва шпакловка и мазилка. Ако дупката е малка, тогава можете да използвате уплътнител. Уплътнителят е удобен за запечатване на малки дупки и пукнатини.
Важно е да изберете правилния не само състава за запечатване на дупката, но и метод. Например, дупка в гипсокартон е покрита с шпакловка. В дървена стена дупка трябва първо да се уплътни и да се покрие със специална шпакловка (за дърво).
За подсилване на дупката при запълване с хоросан ще е необходима мрежа от фибростъкло.
Вариант номер 1: циментов състав
Може да са необходими отвори за уплътняване, както от вън, така и отвътре. Необходимо е да се използва решение, предназначено за определен вид работа - вътрешна или външна. PVA и вода се добавят към суха смес от цимент (1 част) и пясък (3 части). Консистенцията трябва да е със средна дебелина. В продажба има готови сухи смеси, които преди работа се разреждат с вода в пропорцията, посочена на опаковката.
Вариант номер 2: използването на шпакловка
Замазката има консистенция на паста и се използва при довършителни работи, когато е необходимо да се изравни основата и да се отстранят незначителни дефекти.
На базата на цимент циментовата шпакловка се използва за външни и вътрешни работи. Основните предимства на този материал са здравина и водоустойчивост. Тук трябва да се има предвид, че съставът не изсъхва твърде бързо и няма пластичност.
Как да направите ремонт на дома, без да се изнасяте
Вариант номер 3: полиуретанова пяна
За запечатване на дупки със сложна форма, дълбоки повреди и проходни отвори се използва пяна.
Процедурата е проста:
- дупката се почиства от мръсотия и прах;
- обработва се отвътре с грунд;
- пълни се с пяна;
- пяната се нарязва навътре на дълбочина 2-3 см;
- получената вдлъбнатина се запълва с ремонтна смес.
Необходимо е да се прилага пяна в отвора в малки дози, като се има предвид способността й да се разширява.
Забележка!
Пяната има свойството да се разширява. Благодарение на това запълва цялото пространство вътре в пукнатината, прониквайки в труднодостъпни места. Ако обаче в пукнатината се постави много пяна, тя ще има вътрешен разрушителен ефект. Ето защо се препоръчва да се изпомпва пяната на етапи, на малки порции.
Предимства:
- бързо замръзва;
- прониква в труднодостъпни места;
- висока адхезия с всякакви материали;
- позволява да затворите дълбоки дупки.
Важно е след ремонт пяната да не стърчи отвън. Тя трябва да бъде подрязана и шпаклована, тъй като на открито се разрушава под въздействието на UV.
Вариант номер 4: запечатване на пукнатини с ремонтна смес
Най-добрият материал за премахване на големи дефекти по повърхността на стената от вътрешната или външната страна на помещението е ремонтната смес. Той перфектно прилепва към всякакви основи, не реагира на промени в температурата на околната среда, издръжлив е и здрав, има антисептични свойства.
Как да ремонтирате дупка в преграда от гипсокартон?
Вътре в помещенията се издигат прегради, ниши от гипсокартон, изработват се стелажи, паравани за радиатори. Не е трудно да се повреди такава конструкция от удар с твърд предмет, който прави дупка в преградата. Лесно е да затвори непланирана дупка в гипсокартонената конструкция. Има два начина. Първият включва производството на отделна част, която съответства по размер на дупка. Фрагментът просто се вкарва в отвора, фиксира се с шпакловка, след което ремонтираната зона се шлайфа и боядисва в желания нюанс.
Ако повредата е малка, например от крепежни елементи, тогава ще са необходими армировъчна мрежа и шпакловка, за да се запечата.