Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полезно ли е гроздето – ето за кои хора НЕ Е

28 август 2023, 08:20 часа

Любопитен факт, който вероятно не знаете, е, че гроздето се причислява към плодовете тип ягода. Интересно, нали? По-интересно е обаче, че дори алкохолът, направен от този плод – виното – божественото питие – е полезен за здравето, ако не се прекалява с броя изпити чаши. Вероятно сами се досещате, че гроздето е сред най-благоприятно въздействащите върху здравето плодове. То обаче отново ще ви изненада – има хора, които следва да не го консумират или да го консумират много внимателно, тъй като не само не е полезно за тях, но може да е опасно и да доведе до фатални инциденти. Вижте какви ползи доставя гроздето на организма и кои хора не могат да се възползват от тях.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Полезно ли е гроздето?

Още от началото на XIX век се прилага лечение с грозде и гроздов сок, известно като ампелотерапия. Ако древните хора не са вярвали в полезните свойства на гроздето, едва ли щяха да наричат напитката, приготвена от него божествена. В по-съвременни времена медицината доказва благотворното въздействие на  гроздето върху организма. Консумацията на този плод допринася за:

  • укрепване на стените на кръвоносните съдове,
  • превенция на инфаркта сред съдоразширяващото действие на гроздето,
  • редуциране на високото кръвно налягане, което действие се дължи на богатството на калий в гроздето, благодарение на който се увеличава отделянето на излишните течности от тялото, а това води до спад в показателите на апарата за кръвно налягане,
  • доказано е полезното на гроздето действие при артрит, костни проблеми и заболявания, подагра,
  • благотворно влияние за зрението, тъй като е богато на ценни за очите витамини и минерали, предпазва от развитие на глаукома, катаракта и други опасни за зрението заболявания,
  • препоръчва се консумацията му и при камъни в бъбреците или в жлъчката,
  • полезно е при проблеми със стомаха и червата, свързани с трудно изхождане, като това му действие е обусловено от богатото съдържание на фибри,
  • изключително богато е на антиоксиданти, като сред тях се откроява ресвератролът – мощен естествен антиоксидант, който допринася да получаваме положителен отговор на въпроса полезно ли е гроздето.

Когато се питаме полезно ли е гроздето, следва да обърнем внимание, че въпросът не се отнася само за здравето. Гроздето е полезно и за красотата на кожата и косата. Гроздовите семена са богати на витамин Е, който помага на кожата да остане гладка и хидратирана. То заздравява скалпа и помага при косопад, а най-малко познатото му благотворно въздействие е върху акнеичната кожа. Оказва се, че гроздето се справя идеално с акнето – проблем на много тийнейджъри и хора в зряла възраст, пораждащ ниско самочувствие и водещ до социална изолация.

Очевидно отговорът на въпроса полезно ли е гроздето е положителен, но продължаваме да се колебаем за всички хора ли е полезно, или има определени заболявания и състояния, за които не се препоръчва.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

За всички хора ли е полезно гроздето?

С консумацията на грозде трябва да внимават:

  • децата заради риска от задавяне, като според редица източници повече от половината от фаталните инциденти, свързани със задавяне, са с храна, а гроздето е на челните места сред причинителите на подобни фатални инциденти,
  • хората с наднормено тегло заради високия гликемичен индекс на този сладък плод,
  • страдащите от диабет или най-малко от високи нива на кръвната захар – гроздето е богато на захари плод,
  • пациентите, нетолерантни към фруктозата,
  • хората, страдащи от алергия към грозде,
  • бременните,
  • пациентите с проблеми, свързани със стомашно-чревния тракт от рода на болки в стомаха и хронична диария.

Явно гроздето, макар да ни изумява с доказаните си ползи за здравето, следва да се избягва или да се внимава при консумацията му при определени хронични заболявания и при малки деца.

Източник: WebMD

Статията има само информативен характер.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес