Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откъде идва образът на Дядо Мраз?

22 декември 2023, 19:09 часа

Всяка година милиони деца по света са в очакване на Дядо Коледа. Повечето от тях дори не са чували за Дядо Мраз, който идваше на Нова Година за техните родители, баби и дядовци.

Кой е Дядо Мраз?
Популярно е мнението, че Дядо Мраз е руски образ, наложен от комунистите, най-вече от Сталин. Вярно ли е това? И да, и не. Факт е, че образът на Дядо Мраз става масово популярен именно заради комунистическия режим по времето на Сталин, но той съществува още от древни времене, преминавайки през много трансформации.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

В славянската митология
В славянската митология съществува подобен дух, наричан Зимник, който олицетворява зимните студове. Представян е като старец с бели коси и дълга бяла брада, непокрита глава и облечен в топли бели дрехи. Откъдето минава, настъпва жесток и смразяващ студ.

Мороз Иванович
Първото споменаване на Дядо Мраз е през 1840 г., когато руският писател и музиковед Владимир Одоевски, член-учредител на Руското географско общество, издава сборник с приказки, сред които попада и приказката “Мороз Иванович”.

Първообразът на Дядо Мраз седи на ледена пейка и яде снежни топки. Когато тръсне глава, от косите му се сипе скреж, а когато въздъхне, от устата му излиза гъста пара. Къщата му е цялата от лед -  ледени врати, прозорци, под. Година по-късно големият руски поет Николай Некрасов пише поема “Мороз, Красный нос” (Мраз, Червен нос).

Западната традиция за коледната елха и Дядо Коледа започва бавно да се разпространяват в Русия през XIX в. от космополитния Петербург, но само сред дворяните.
През 1917 г. след болшевишката революция Дядо Коледа е забранен, защото се смята за нещо като детски бог и твърде “буржоазен” и се свързва със светеца Свети Николай. В новата власт няма място за религия.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Историите на Дядо Коледа и Дядо Мраз - различни, но с общи корени (СНИМКИ)

“Официализиране” на Дядо Мраз
През 30-те години на миналия век комунистът Постишев решава да прекрои легендата за Дядо Мраз, който пише във вестник “Правда”:

„Преди революцията буржоазията и служителите на буржоазията винаги украсяваха елха за Нова година. Децата на работниците само гледат със завист през прозореца цветните светлини на елхата и веселящите се около нея деца на богаташите. Защо нашите училища, детски градини, детски клубове, пионерски дворци лишават от това прекрасно удоволствие децата на трудящите се на Съветската страна?.

Хайде да организираме забавен новогодишен празник за децата, да организираме хубава съветска елха във всички градове и колхози“.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Сталин много харесва тази инициатива и се разпорежда да се внедри в масите. Така съветското коледно дърво се появява не само във всеки колхоз, но и във всеки магазин.

Българският Дядо Мраз

Дядо Мраз е познат на българите преди да стане популярен в тогавашния Съветски съюз. Още през 1910 г. Елин Пелин пише стихчето за Дядо Мраз

“Знаете ли кой съм аз —
дядо ви Мраз?…
Тежък лед ми е брадата,
от бял сняг ми е косата.
Ледни дишам ветрове,
страшни трупам снегове…”

“Ето иде дядо Мраз”, пише Гео Милев през 1925 г. Във вестници и списания има много снимки на новогодишни елхи, вкл. и в детски градини, но подаръците се раздават от жени. Дядо Мраз става все по-популярен. В сп. “Илюстрована седмица” има снимка на деца, които правят снежен човек, а под нея пише, че “децата си правят от сняг Дядо Мраз”.

Каква е разликата между Дядо Коледа и Дядо Мраз?

Дори е имало търговска марка за зимни облекла, което се вижда от рекламно каре, публикувано в сп. “Индустрия и търговия” от август 1932 г., където приказният старец е изобразен с чувал, пълен със стоки. С времето съдържанието на чувала се променя и той се пълни с подаръци.

Свидетелство за популярността на Дядо Мраз и раздаването на подаръци е стихотворението “Нова година” на Веса Паспалеева, писано през 40-те години на миналия век, което всички помним от нашето детство:

“С червените ботушки
потропва Дядо Мраз…
— Дечица-веселушки,
шейната спрях пред вас!...

Подаръци ще има
за всички от сърце!
За Новата година
да люшнем ний хорце!”

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес