Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха керамика на 20 хиляди години

29 юни 2012, 12:39 часа

Археолози откриха в пещера в югоизточната част на Китай керамика на възраст 20 хиляди години, което свидетелства за зараждането на грънчарския занаят десет хиляди години преди прехода към уседнал начин на живот и развитието на земеделието.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Смята се, че много фундаментални открития на цивилизацията – изобретяването на колелото, писмеността, грънчарството – са били свързани с появата на новите проблеми при прехода от номадство към уседнало земеделие или скотовъдство, предаде БГНЕС. Появата на излишък от продукти е наложило да се открият начини за тяхното съхраняване. Керамичните съдове са се превърнали в решението на тези проблеми. Според съвременните оценки, грънчарството се е разпространило повсеместно преди 10 хиляди години, когато се появяват първите земеделски общини.

Група археолози под ръководството на Офер Бар-Йосеф от Харвард са осъществили разкопки в пещерата Сянжен в южната китайска провинция Цзянси, около 100 км южно от река Яндзъ.

Пещерата за пръв път привлича вниманието на геолозите още през 60-те години на миналия век, когато в нея са открити оръдия на труда, останки от животни и растения, глинени фрагменти и други следи от човешки живот. Голяма част от артефактите се отнасят към епохата на неолита – последната част от каменния век, започнал преди около 10 хиляди години.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Бар-Йосеф и неговите колеги са провели повторни разкопки в пещерата през 2009 г. Те са се опитали да установят точната възраст на всеки слой отлагания на мястото, където са живели древните.

По време на разкопките те са открили няколко нови фрагмента керамика в скалите, сформирали се по време на последния ледников период – около 18-21 хиляди години назад. По всичко личало, че те са останки от много примитивни гърнета и други видове керамични изделия, по които е имало много примитивна украса. Археолозите смятат, че тези съдове са били използвани за приготвянето на храна. До тях са открити кости, а по стените на останките е имало следи от огън.

Археолозите са изчислили възрастта с помощта на изотопен анализ. Той е показал, че най-древните керамични фрагменти са на около 20 хиляди години.

Това означава, че жителите на пещерата Сянжен са усвоили грънчарството от 2 до 3 хиляди години по-рано, отколкото създателите на други известни образци на ранна керамика в Източна Азия. Следователно керамиката на територията на Китай се е появила 10 хиляди години преди усвояването на земеделието, констатирали учените. Тяхната статия е публикувана в списание "Сайънс".

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Снимка: Science/AAAS

Редактор: Десислава Симова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес