Археолози откриха в пещера в югоизточната част на Китай керамика на възраст 20 хиляди години, което свидетелства за зараждането на грънчарския занаят десет хиляди години преди прехода към уседнал начин на живот и развитието на земеделието.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Смята се, че много фундаментални открития на цивилизацията – изобретяването на колелото, писмеността, грънчарството – са били свързани с появата на новите проблеми при прехода от номадство към уседнало земеделие или скотовъдство, предаде БГНЕС. Появата на излишък от продукти е наложило да се открият начини за тяхното съхраняване. Керамичните съдове са се превърнали в решението на тези проблеми. Според съвременните оценки, грънчарството се е разпространило повсеместно преди 10 хиляди години, когато се появяват първите земеделски общини.
Група археолози под ръководството на Офер Бар-Йосеф от Харвард са осъществили разкопки в пещерата Сянжен в южната китайска провинция Цзянси, около 100 км южно от река Яндзъ.
Пещерата за пръв път привлича вниманието на геолозите още през 60-те години на миналия век, когато в нея са открити оръдия на труда, останки от животни и растения, глинени фрагменти и други следи от човешки живот. Голяма част от артефактите се отнасят към епохата на неолита – последната част от каменния век, започнал преди около 10 хиляди години.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Бар-Йосеф и неговите колеги са провели повторни разкопки в пещерата през 2009 г. Те са се опитали да установят точната възраст на всеки слой отлагания на мястото, където са живели древните.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
По време на разкопките те са открили няколко нови фрагмента керамика в скалите, сформирали се по време на последния ледников период – около 18-21 хиляди години назад. По всичко личало, че те са останки от много примитивни гърнета и други видове керамични изделия, по които е имало много примитивна украса. Археолозите смятат, че тези съдове са били използвани за приготвянето на храна. До тях са открити кости, а по стените на останките е имало следи от огън.
Археолозите са изчислили възрастта с помощта на изотопен анализ. Той е показал, че най-древните керамични фрагменти са на около 20 хиляди години.
Това означава, че жителите на пещерата Сянжен са усвоили грънчарството от 2 до 3 хиляди години по-рано, отколкото създателите на други известни образци на ранна керамика в Източна Азия. Следователно керамиката на територията на Китай се е появила 10 хиляди години преди усвояването на земеделието, констатирали учените. Тяхната статия е публикувана в списание "Сайънс".
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Снимка: Science/AAAS
Редактор: Десислава Симова