Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няколко съвета как да пестим енергия през зимата

01 февруари 2022, 16:35 часа

През земния период дните са кратки и студени, което обикновено увеличава консумацията на електроенергия. След като се стъмни около 17:00ч, прекарваме повече време с включени лампи и крушки. В дългите вечери е по-вероятно да използваме компютъра и да гледаме телевизия, докато затопляме стаята си на ток било то с климатик или радиатор. След коледните и новогодишни празници, потреблението на електроенергия се увеличава, а оттам и сметките, които плащаме за ток.

Спестяване на електроенергия

Ако искаме да пестим електричество през зимния сезон, на първо място трябва да се съсредоточим върху уредите консумиращи най-много енергия, като хладилник с фризер, електрическа готварска печка, съдомиялна машина, пералня, електрическа кана и телевизор. Въпреки, че е практически невъзможно да се откажете от работата на охладителните устройства, спазването на няколко прости правила може да има положителен ефект върху формата на сметката за ток.

Когато обзавеждате кухнята, внимавайте да не поставяте хладилника близо до радиатор за отопление. Топлият въздух означава, че устройството трябва да черпи повече енергия, за да охлади вътрешността си. Понякога, особено когато не можем да решим точно какво ни се яде, отваряме и затваряме вратата на хладилника многократно. Струва си да ограничим този навик до минимум – нека отворим вратата на електроуреда, когато сме сигурни какво искаме да извадим от него. Също така не трябва да го държим отворен дълго време, тъй като по този начин в него влизат топли въздушни маси, което означава, че ще трябва да се охлади наново. Същото важи и когато поставите горещо ястие в хладилника – ще бъде много по-икономично да изчакате малко, докато изстине. През зимните месеци, когато температурите навън често са под нулата, някои храни, вместо да се съхраняват в хладилника, могат да се преместят в най-хладното помещение в къщата (напр. антре) или навън - на балкон или перваза на прозореца.

Осветлението също оказва влияние върху размера на сметките. Приложете едно просто правило – да не забравяте да изключите осветлението в стаите, в които не пребивавате. Има обаче едно изключение от това правило – ако се върнете в дадена стая в рамките на следващите осем минути, можете да забравите за изключване на лампите. Осем минути е времето, необходимо на една енергоспестяваща крушка да изразходва същото количество ток, което изразходва и докато свети. Прекомерното щракане на превключвателя не само води до по-висок разход на енергия (енергоспестяващите крушки трябва да "загреят"), но и допринася за по-бързото потребление на "флуоресцентната лампа".

Зимата е и времето, когато готвим повече. Тук също можете да икономисате малко от сметките:

Ако използвате електрически котлон, покрийте тенджерите с капак - тогава времето за готвене ще бъде по-кратко. Използвайте фурната внимателно – печете няколко неща едновременно, ако мястото и вида на приготвяната храна го позволяват. Една празна фурна изисква толкова енергия, колкото пълната фурна, за да се загрее.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес