В някои краища на страната баби и майки от години предупреждават да не се готви бульон по време на буря. Това старо суеверие е все още живо, но дали е вярно? Защо не трябва да готвите бульон по време на гръмотевични бури? Решението на тази мистерия се оказва изненадващо!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/
Можете ли да готвите бульон по време на буря?
Учените неведнъж са се опитвали да обяснят тази мистерия от години, провеждайки множество изследвания. Повечето от митовете по тази тема обаче са развенчани. Оказва се, че вкусът на бульона не се влияе от бурята, концентрацията на озон или ниското налягане, а преди всичко от нашите действия.
Още: Костен бульон: Как влияе на пикочната киселина
Защо бульонът кипи по време на буря?
Бульонът може да вкисне, защото атмосферното налягане пада по време на буря. Водата ври на по-ниска температура, а супата не се сварява както трябва и вкисва по-бързо. Тази теория обаче не се потвърждава от науката. За да се случи това, налягането трябва да падне до стойностите, които се срещат във високите планини.
Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб
Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов
Мълнията, съчетана с проливен дъжд, кара бактериите да се размножават много по-бързо. Най-благоприятно за тях е времето преди буря, когато въздухът е горещ и влажен. Бульонът, в който ще растат бактерии, бързо ще стане кисел. Според тази теория вкусът на супата се влияе от температурата на въздуха, а не от самата светкавична буря.
Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?
Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Как да си приготвим домашен зеленчуков бульон, на който всеки ще завиди
Вкусният домашен бульон може бързо да вкисне, ако не се охлади навреме. Ако тенджерата се остави на стайна температура, супата определено няма да става за ядене. Причината за вкисването може да е и стар и недостатъчно охлаждащ хладилник. Ето защо, след като приготвите бульона, той трябва бързо да се охлади и да се постави в хладилника. По този начин можете да си спестите загубата на цяла тенджера домашна супа.
Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен
Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея
За да сте сигурни, че бульонът ще бъде толкова вкусен, колкото преди буря, експертите препоръчват да го съхранявате в херметически затворен и добре охладен хладилник.
Какво да направите, за да предотвратите вкисването на бульона по време на буря?
На първо място, тенджера с ароматен бульон винаги трябва да се съхранява в добре охладен хладилник. Преди да приберете бульона да се охлади, трябва да извадите зеленчуците и месото от него. Това ще предотврати размножаването на бактериите, отговорни за развалянето на храната. Супата ще има прекрасен вкус и ще запази всички хранителни стойности.
Още: Как да направите кубчета концентриран бульон у дома: Ето една сполучлива рецепта