Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВР: Профилът на обирджиите или как да защитим дома си от кражби

02 септември 2022, 15:31 часа

С идването на лятото от МВР отбелязват повишаване броя на домовите кражби, като обект на влизане с взлом стават не само жилищата с отворени прозорци на по-ниските или подпокривните етажи, но и по-високите етажи. За последното тримесечие на миналата година, само в област Благоевград са станали две крупни кражби, на обща стойност над 1 милион лева и двете на високи етажи. Което показва, че когато професионалните престъпници имат информация за крупни суми, етажите и това кое е лесно, вече няма никакво значение. Целта е набелязана.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Според криминалистите има три типа квартирни обирджии:

Първите са необразовани с до средно образование, без трудов стаж, със закостеняло престъпно самосъзнание и в не редки случаи зависими от наркотици или хазарт. Обикновено те целят по-ниските етажи и търсят безпроблемно проникване през отключени врати и прозорци. Лятото им дава тази възможност, заради топлото време и отворените прозорци и тераси, а зимата просто минават през малките часове на нощта и пробват бравите, за да открият отключена врата и да вземат каквото и да е ценно оставено в близост до вратата.

Втората категория са със сходен статус и криминална нагласа, но са приели квартирните кражби за своя професия, като са инвестирали време в това да се научат да разбиват или отключват определени видове ключалки. Те правят предварителни огледи, докато намерят модел, с който могат да се справят и започват да дебнат жертвата докато излезе и остави жилището безлюдно.

Третия тип са високо специализирани, могат да отварят различни типове брави и патрони, да заглушават СОТ, да отварят сейфове и каси. Те са професионалисти и действат по подадена информация или сами набелязват и проучват жертвата. Обикновено работят в групи, осигуряват наблюдение, подсигуряват си изходи и начини за действие и измъкване, ако нещо се обърква.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Набелязването на жертвата става по много начини. В не малко случаи информаторът е съсед, приятел, познат или дори роднина на жертвата, който познава крадците и е запознат с финансовото състояние на целта. Понякога самите жертви стават такива, като демонстрират благосъстояние на улицата и в социалните мрежи, хвалят се с покупките си, снимат се с големи суми пари или злато. Това моментално насочва вниманието върху тях и те започват да бъдат разработвани от различни групи.

Друго, което може да издаде какво притежаваме са кутиите от покупките ни. Оставеният пред врата или в двора кашон от 80“ 4K телевизор Samsung ясно показва на крадците, че има какво да вземат. Понякога дори може да привлечете внимание, когато пазарувате в местния хипермаркет, като видят, че купувате от най-скъпите алкохолни питиета, черен хайвер или други стоки считани за луксозни, което да покаже, че не живеете от минимална работна заплата.

Нищо не показва по-добре на крадците наличието на финансови средства както автомобилът паркиран пред дома ви. В България, да притежаваш луксозен автомобил и да живееш в панелка и да нямаш пари да го караш или поддържаш не е рядко явление. Понякога може да ви набележат в луксозен сервиз или на скъпа автомивка. За това, освен че крадците знаят приблизителната стойност на автомобила, те могат да верифицират наличието на пари чрез други способи. Тук на помощ им идват доверчивите и разговорливи съседи, социалните мрежи. В не редки случаи се използват съучастници, които под един или друг повод да влезнат в жилището на жертвата и да огледат или пък да срещнат човека и да започнат да се държат приятелски с него сякаш се познават отдавна, но той/тя не помни. Дори могат да отидат заедно на кафе и да си разкажат как им се е развил живота след гимназията. Когато става въпрос за много пари, престъпниците са изключително изобретателни.

Ето и съветите, които дават експертите на МВР, за да се предпазите:

  1. Извикайте професионален ключар, който да ви посъветва относно нивото на защита на вашата врата и брава. Използвайте ключалки с голяма сложност, противовзломни патрони за брава, метални врати и каси. Слагането на метална врата на вървена каса е безсмислено.
  2. Престъпниците търсят брави, които да се отварят лесно и бързо. Всеки ключар в София би могъл да ви постави брава с по-високо ниво на сигурност, която ако не е напълно непробиваема, то поне да отнема много време, да предизвика голям шум или да изисква специални и скъпи инструменти, които не всеки крадец има. За съжаление това би могло да затрудни евентуален авариен ключар и да ви струва по-скъпо отварянето, но това е по-добре отколкото стойността на щетите, ако ви оберат.
  3. Ако от вкъщи изчезнат ключове или сте ги забравили от външната страна на вратата и ги няма, независимо от часа извикайте денонощен ключар. Не чакайте до сутринта. Много вероятно е още същата нощ да бъдете обрани. По-лошо може да стане, ако усетите крадците и се опитате да окажете съпротива. Не си заслужава да рискувате.
  4. Подсигурете прозорците или с решетки, противовзломни райбери или с датчици за аларма. Включвайте алармата и през нощта, дори когато сте вкъщи. Алуминиевата и PVC дограма, може и да изглежда сигурна и стабилна, но всъщност се отваря много лесно с най-обикновени инструменти, като отвертка например.
  5. По възможност имайте две врати. Първата евтина и лесна за отваряне, към която да е свързан СОТ. Втората, скрита зад първата – здрава метална врата с повече от един хубав заключващ механизъм. Когато отворят първата врата, крадците ще бъдат изненадани от втората, а СОТът вече ще се е задействал. Дори да се опитат да довършат започнатото, отключването на ключалки две и три ще им отнеме толкова време, че охранителите да пристигнат.
  6. Не демонстрирайте финансово благосъстояние, покупки, снимки на жилището си, снимки на пари и злато във социалните мрежи и особено във Фейсбук. Понякога ваши приятели или познати ще ви завидят и ще ви подадат на бандите, срещу процент от откраднатото.
  7. Не допускайте никого, когото не очаквате в дома си под какъвто и да е повод. „Инкасатори“, „майстори от долния апартамент“, които да погледнат нещо, „служители“ от интернет доставчика или кабелната телевизия, дори „полицаи“. Накарайте ги да се легитимират и потвърдете версията им, чрез обаждане до службата, която ги е изпратила.
  8. Бъдете внимателни със случайно срещнати на улицата „познати“, които не помните. Внимавайте какво споделяте с тях и особено не разкривайте плановете си за почивка, сами ли живеете, какво работите сега и т.н.
  9. Не публикувайте снимки от почивката си, докато сте още там. Това ясно показва на тези, които са ви набелязали, че е безопасно да се действа. По-добре се върнете и чак тогава споделете с приятелите си, какво сте преживяли.
  10. Ако ви няма само за една нощ, оставете лампите включени. Нищо не показва по-добре, че в един дом няма никой от лампа, която не е гасена от четири дена. Ако ви няма за по-дълго, използвайте устройство, което включва и гаси лампите или телевизора на определени интервали. Или дайте ключ на роднина или съсед, на когото имате доверие, да полива цветята и да включва и изгася светлините от време на време.

Защитата на дома от кражби има много компоненти, но най-важните са два: 1) физическа охрана: извикайте професионален ключар, който да ви посъветва за максимално затрудняване на крадците и 2) охрана на информацията: не помагайте на евентуалните крадци да се сдобият с информацията, която им е необходима. Ако трябва, за да ги откажете дири разпространявайте фалшива информация сред приятелите и съседите си. Кажете, че нещата не вървят добре, че сте продали златото си, за да покриете разходи, че скъпата ви техника е невъзвратимо повредена, че тази година няма да ходите на море и т.н.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес