Менингитът е опасно заболяване, засягащо меките мозъчни обвивки на главния и гръбначния мозък. Причинителите на менингит могат да бъдат бактерии, вируси, гъбички. Най-често срещани са бактериалните менингити. Засяга всички възрастови групи, но най-уязвими са децата. Бактериалният е с по-тежко протичане от вирусния и изисква спешна лекарска намеса.
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Какви са симптомите на менингит?
Заболяването се характеризира с повишаване на телесната температура до 39-40 градуса, световъртеж, повръщане, изпотяване, скованост на врата. Може да се наблюдават двойно виждане, промяна в големината на зениците и формиране на зеници с различна големина, халюцинации, възбудимост, изнервеност, главоболие, фотофобия – непоносимост към светлина, както и нетърпимост към звуци и шум.
Първоначалните симптоми са повръщането, температурата, главоболието, тоест типичните за всяка вирусна инфекция, а скованост на врата, фотофобия, промяна в съзнанието, гърчове и по-тежката и характерна симптоматика говорят за напреднало заболяване и се проявяват на по-късен етап. Сред най-честите причинители на бактериален менингит са менингококите, пневмококите и Haemophilus influenzae. Заразяването най-често е по въздушно-капков път, като това може да се случи и от здрав преносител.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
При менингококовия менингит се наблюдава петнист обрив, който бързо се трансформира в петехиален. Най-застрашени от него са децата и юношите. Менингитът, причиняван от Haemophilus influenzae, при възрастните се повява като усложнение на друго заболяване, примерно на отит, като се среща и при децата. От пневмококов менингит страдат най-вече лицата на възраст над 30 години и обикновено причинителят е инфекция в отдалечено огнище – например пневмония в белите дробове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Още: Как трябва да се готви свински черен дроб, за да е винаги мек и сочен?
Как да се предпазите?
Личната хигиена е от съществено значение за предпазване от заболяването, тъй като механизмът на предаване е и въздушно-капков. Ниската хигиена на ръцете и средата допринасят за разпространяването на болестта. Измиването на ръцете е важно преди докосване на лицето или хранене, както и след контакт със замърсени повърхности и дори с почва.
Стимулирането на имунната система е от ключово значение за предпазване от всички вирусни и бактериални инфекции включително от менингит. Прием на адекватно количество плодове и зеленчуци, чист въздух, двигателна активност, ограничаване на вредната храна – сладко, тестено, солено, джънк фуд.
Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година
Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
Особено важни от витамините са тези от група В, както и витамините С, Д. Към профилактиката на вирусните менингити се включва и предпазването от вирусни заболявания като различните шарки, грип, паротит, тъй като усложненията от тях могат да доведат до вторичен менингит. Към профилактиката на бактериалните менингити се причислява навременното лечение на бактериални заболявания като синузит, ринит, бактериални инфекции на гърлото, грануломи на зъбите.
Какви други опасности крие менингитът?
Преболедувалите могат да останат с трайни увреждания, свързани с двигателните способности, паметта, нарушения в походката, гърчове, увреждане на слуха и зрението, бъбречни увреждания, кома. Необходима е незабавна лекарска намеса при съмнение за менингит независимо от възрастта на пациента с цел адекватно лечение и недопускане на леталитет или проява на дългосрочни усложнения и увреждания. Лечението се извършва от инфекционист и включва антибиотици, антивирусни или антигъбични медикаменти според причинителя на менингита, съчетани със симптоматича терапия.
Статията е само информативна и не замества консултацията с лекар!