Най-големият язовир в света е Three Gorges, който се намира в Китай. Височина 185 метра и дължина 2,3 км. Великият язовир на Яндзъ „Три клисури“ е най-скъпият и голям язовир в историята на световната хидроенергия.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 16 май /валутен калкулатор/
Теглото на язовира е около 65,5 милиона тона. Обектът се намира на река Яндзъ (третата по дължина река на планетата).
Списък на реките в България, които всеки трябва да знае
Язовирът е строен почти 18 години (от 1994 до 2012 г.). Официалното откриване се състоя през 2003 г., когато бяха пуснати генераторите от северната страна, до 2009 г. работят 26 генератора. Днес има 32 енергоблока (6 от които подземни), генериращи електроенергия от около 100 TWh. Една конвенционална топлоелектрическа централа ще трябва да изгори 50 милиона тона въглища, за да произведе това количество енергия.
Още: Домашни методи за премахване на пестицидите и бактериите в плодовете и зеленчуците
Още: Честото ходене до тоалетна може да е свързано с психологически проблем
За изграждането на съоръжението с дължина 2,3 километра и височина 185 метра са използвани 27,2 милиона кубически метра бетон и над 450 хиляди тона стомана.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Проверете коя е най-широката река в България?
Влиянието на язовира
Язовирът засегна не само живота на Китай, но и на цялата планета. Един от най-забележителните факти е влиянието върху въртенето на Земята около нейната ос. Според експертите на НАСА - поради образувания резервоар с площ от 1000 квадратни метра. км и общ капацитет 39 куб.м. км, денят става по-дълъг с 0,06 микросекунди.
Още: Наистина ли косата расте по-бързо, когато я подстригвате често
Още: Лекар: Здравето на черва влияе пряко на психичното ни състояние
За реализирането на проекта е било необходимо да се наводни територия от няколко десетки хиляди хектара (13 града и почти 1500 градове и села), както и 650 фабрики и повече от 1000 архитектурни паметника (въпреки че повечето от тях, както властите и учените уверяват - все пак са успели да бъдат извадени).