Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои съвети за справяне с мазната коса могат да свършат работа на всеки?

08 януари 2025, 15:00 часа

Мастните жлези са прикрепени към всеки фоликул, в който се намира коренът на косъма. В нормално състояние те произвеждат оптимално количество себум, за да образуват хидролипидна бариера на скалпа и да предпазват дължината и краищата на косата от външни влияния. Увреждането на мастните жлези води до повишено производство на себум, в резултат на което косата бързо се омазнява.

Ако бъде пренебрегнат, мазният скалп може да причини пърхот и изтъняване на косата и преди да потърсите решение на тези проблеми, първо трябва да се отървете от източника им.

Какво може да причини тази реакция на мастните жлези?

Още: Знаете ли как се използва хининова вода?

По правило, мазната коса се появява в следствие на вътрешни или външни причини, а понякога и от тяхната комбинация.

Ако повишеното съдържание на мазнини е новопридобито свойство, тогава трябва да обърнете внимание на общото състояние на тялото. Причината може да е стрес, пубертет, хормонална дисфункция, прием на определени лекарства, дефицит на витамин A, D, C или B5, заболявания на стомашно-чревния тракт или гъбична инфекция.

1. Хранене. Много брашно и мазни храни, пикантни ястия, сладкиши - всичко това може да увеличи производството на себум.

2. Неправилен режим на измиване на косата. Няма да можете да се преборите с мазната коса, като удължите периодите между измиванията.

Още: 5 ползи от турската къна за коса

3. Грешки в грижите. Не нанасяйте масла върху скалпа. Маските и другите процедури също са създадени не за корените, а за дължината.

4. Хормонален дисбаланс. Много жени са се отървали от мазната коса чрез своевременен контакт с ендокринолог.

5. Начин на живот. Лошите навици, лошият нощен сън и стресът влияят негативно както на състоянието на скалпа, така и на тялото като цяло.

6. Екология. Замърсеният въздух индиректно кара мастните жлези да укрепват защитната бариера на кожата. Мазните корени на косата са често срещан проблем сред жителите на големите градове. Колкото и да е странно, това явление има сезонност.

7. Генетика. Ако баба ви е трябвало да мие косата си всеки ден, тогава вероятно сте наследили мазната коса от нея.

8. Структура на косата. Къдриците абсорбират секретите на мастните жлези по-добре от правата коса и изглеждат свежи по-дълго в корените.

Още: Как черупките от орехи може да помогнат за проблеми с нашата коса

9. Някои заболявания. По-специално, трябва да проверите за заболявания на стомашно-чревния тракт и щитовидната жлеза.

10. Постоянно носене и рядко почистване на шапки. Не забравяйте, че те бързо се омазняват и цапат косата.

Как да се отървем от мазната коса

Какво да направите, ако косата ви бързо се омазнява, но е невъзможно да намалите ежедневния стрес, да се преместите от голям град в малък екологичен град или да пренапишете своя ДНК код?

Грижата започва с измиване. Изберете шампоан с мека детергентна основа и неутрално pH, предназначен специално за мазна коса. Добре е препаратът ви за коса да съдържа пироктон оламин, салицилова киселина, селен, цинк, абсорбиращ въглен или витамини (А, С, Е). Тези вещества възстановяват здравословния баланс на скалпа и помагат за регулиране на производството на себум.

Мазната коса може и дори трябва да се мие всеки ден, но това трябва да става само с правилно подбран и дерматологично тестван продукт. Не използвайте гореща вода.

Още: Кога е подходящо да използваме кокосово масло вместо балсам за коса

Тези два навика за красота ще ви помогнат да поддържате косата си по-чиста след измиване:

  • Не докосвайте косата си с пръсти. Самите длани произвеждат себум, който е абсолютно ненужен за косата.
  • Използвайте периодично сух шампоан. Абсорбира себума, карайки косата да изглежда лека, чиста и обемна.

Диета за мазна коса

Тук не става въпрос за строга диета, а за правилно хранене. Прекомерното производство на себум от кожата се стимулира от подправки, колбаси, източници на бързи въглехидрати, както и пушене. Ето какво ще помогне на тялото да нормализира работата на мастните жлези:

  • зеленчуци във всякаква форма;
  • различни видове марули;
  • плодови и зеленчукови сокове, богати на витамини А и С
  • пилешко месо;
  • риба;
  • сурови плодове.

Консултация със специалист

Срещата с трихолог ще ви позволи точно да определите състоянието на скалпа си, а след преглед на скалпа специалист ще ви даде препоръки за грижа според вашите индивидуални характеристики.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес