Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-честите болести по цветята

01 ноември 2021, 08:04 часа

Болестите на стайните цветя се отразяват на външния им вид и в повечето случаи водят до смъртта на растението.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Развитието на болестта най-често е резултат от неправилна грижа за зелен домашен любимец, а често срещаните симптоми се проявяват под формата на лош растеж, увяхване, отслабване на защитните сили, поява на петна по листата и липса на цъфтеж.

Чести грешки на начинаещите флористи:

- прекомерно или недостатъчно поливане;

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

- неправилно дозиране на торовете;

- твърде висока - твърде ниска температура или влажност на околната среда;

- липса или излишък на слънчева светлина или замърсена поцва от улицата.

Най-честите цветни заболявания 

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Мухъл

Цветната плесен в саксия се причинява от гъбички, които ограничават достъпа на влага и кислород до корените. Това е доста често срещано заболяване, на което растението реагира чрез пожълтяване на листата, окапване на цветове и потискане на растежа.

Алтернария

Причинява се от микроскопични гъбички като Алтернария. Симптоми: поява на овални или кръгли петна върху листна плоча с размер около 1 см, жълт, червен или кафяв. С течение на времето петната растат, листът изсъхва и пада.

Причина: неприемливи условия на задържане, тъй като патогенът заразява отслабените растения. Най-податливи на алтернария: дизиготека, фатсия, антуриум , гербера, орхидеи , папрати, коледна звезда , някои видове палмови дървета.

Антракноза

Симптомите се проявяват като петна по младите листа, които постепенно се разпространяват към стъблата. По повърхността на леторастите и листата могат да се видят некротични червено-кафяви или сиво-кафяви петна и черни точки от спороносене на гъбички, които след това се сливат, което води до смъртта на цветето.

Заболяването е характерно за тропическите райони с горещ и много влажен климат. При неудобни условия патогенът не се проявява по никакъв начин.

Най-често заразени: фикуси , дифенбахия , орхидеи, палми, някои луковични, антуриум и кактуси .

Фузариум - черен крак

Това заболяване на цветя на закрито се причинява от агресивната гъба Фусарюм, която е истински хищник, отделяйки мощен токсин в момента на атака. Гъбата засяга предимно стъблото на младите растения, причинявайки развитието на така наречения черен крак, в резултат на което стъблото почернява, изтънява и се къдри.

Процесът от инфекция до симптоми и смърт на растенията е бърз, понякога отнема само няколко часа. В случай на заразяване на възрастни екземпляри, заболяването протича почти безсимптомно, инхибира растежа и отслабва цветето. 

Най-податливи на черен крак са теменужки, сенполии, цикламени, хризантеми, рози, бегонии. Трудно е за лечение, следователно е по-добре да унищожите растенията, а останалите здрави да третирате няколко пъти със системен фунгицид.

Късна болест

Гъбично заболяване, което най-често се причинява от замърсена почва. Излишната влага може да влоши проблема.

Признаци: липса на растеж, набръчкани листа, кафяви петна по стъблата и листата.

Най-често късната болест засяга представители на семейство луковични, орхидеи, сенполия, хризантема, дифенбахия, спатифилум, драцена. Лечението е проблематично.

Брашнеста мана

Бял гъбичен цъфтеж по листата, който с времето потъмнява, образувайки черни точки от спорообразуване на гъбичките. 

Разпространението на брашнеста мана се благоприятства от топлия и твърде влажен въздух. Растенията се изолират, силно засегнатите части се отстраняват, няколко пъти се третират с препарати, съдържащи сяра или лецитин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес