В последно време все повече хора имат силна зависимост към своите мобилни устройства или компютри. Някои дори са пристрастени към тях. Тяхната продължителна и постоянна употреба обаче може да доведе до киберзамайване.
Това е болест при движение, която хората изпитват, когато пътуват в коли или лодки. Това състояние се появява, когато структурите, които отговарят за контрола на позата, започнат да изпращат противоречиви сигнали към мозъка.
Заслужават ли си очилата за компютър?
Терминът “киберзамайване” може да не е популярен, но съществува от над 30 години. До скоро беше свързан само с устройства за виртуална реалност. Статистиката показва, че над 60% от хората, които са имали VR преживявания, са развили това състояние. В момента дискомфортът може да се появи и няколко часа, след като човек е използвал социалните мрежи, имал е онлайн среща или е гледал семинар.
Какви са признаците и симптомите на киберзамаяност ?
Симптомите са много подобни на тези, които имат хората с автомобилна болест – гадене, окуломоторни нарушения и дезориентация.
Гаденето представлява усещане за повръщане, като този симптом може да се вложи при надушване на лоши миризми или ако човек е ял и пътува с автомобил, самолет или плавателен съд. Болестта при движение или морската болест имат същите симптоми като киберзамайването.
Окуломоторните нарушения са всички онези симптоми, които са свързани с третия черепно-мозъчен нерв или окуломоторния нерв. Той отговаря за движенията на очите и е много активен при използване на електронни устройства. Тези нарушения могат да доведа до главоболие и чувство за умора в очите.
Дезориентацията пък обикновено се проявява със световъртеж и/или замаяност. Тези симптоми са доста неприятни и могат да възпрепятстват ежедневните дейности.
Кога и защо се появява киберзамайване ?
Важно е да се разбере как човешкото тяло поддържа баланс и стойка. Поддържането им е доста сложен процес, който включва зрението, вестибуларната система на ухото и проприоцептивните рецептори. И трите изпращат сигнали до мозъка, които му дават възможност да се адаптира към околната среда.
Киберзамайването се появява, когато мозъкът получава противоречиви сигнали. Зрението ще сигнализира на нервната система, че има движение, защото вижда неща, които се движат. Вестибуларната система и проприоцепцията обаче няма да открият никакво движение, защото човек е седнал и не се движи.
Над колко часа на ден компютърът се превръща във вреден?
Интензивността на симптомите е индивидуална и зависи от вариацията в чувствителността на зрителното движение. Много от нещата, които гледаме на своите мобилни телефони или лаптопи, могат да предизвикат епизод на киберзамайване – участие във видео разговор със слайдове, гледане на екрани с мигащи светлини, превъртане през емисията на социалните мрежи, игра на видеоигри, използване на VR устройства.
Как се лекува киберзамайването ?
Лечението е лесно, просто човек трябва да си почине от това, което прави на своето устройство. Хубаво е, ако усетите дори леки симптоми от тези, които споменахме, да направите почивка, защото когато тяхната интензивност е лека, по-бързо и лесно ще се възстановите.
Как се предотвратява появата на киберзамайване ?
- Дъвчете дъвка,
- Правете кратки почивки на всеки 30-40 минути,
- Дишайте дълбоко,
- Участвайте в аудиоразговори, а не във видеоконференции, ако това е възможно,
- Намалете скоростта на превъртане на социалните мрежи,
- Фокусирайте зрението върху стабилна точка,
- Не използвайте повече от един екран едновременно.
Намаляването на интензивността на симптомите може да се постигне и чрез избягване на тежки храни и работа в добре проветрена стая.