На 21 януари по стар стил отбелязваме Бабинден – празник, посветен на родилната помощ със стари езически корени и праславянски произход. От 1951 година денят е професионален празник на акушерките и гинеколозите, но на Бабинден по стара традиция отдаваме заслужената признателност и благодарност към възрастните жени, израждали младите невести, преди болничната помощ да стане достъпна в страната.
Традициите за Бабинден
Традиционните обичаи и обреди за Бабинден са били колоритни и дори с чувство за хумор и закачка, като традицията бабата да кади под полите на невестите, за да са плодовити, но за жалост малко от тях са съхранени през вековете. Какво задължително се прави на Бабинден по традиция днес и кои обичаи са безвъзвратно изгубени и останали само в народната памет?
Още: Знаете ли какво правят бабите на Бабинден?
Днес на Бабинден е съхранена традицията да се измиват ритуално ръцете на акушерките, с чиято помощ на бял свят се ражда новия живот и да се даряват с кърпа. Старите хора считали, че този ритуал помага по-лесно да се раждат жените така, както лесно се плъзга сапунът по ръцете на акушерките. В миналото ритуалът е бил много по-пъстър и многопластов. Обредното поливане на бабата акушерка, за да измие ръцете си, се извършвало под плодно дърво в градината, за да са плодовити и невестите. На този ден всяка жена подавала на бабата сапун, поливала ѝ вода, за да се измие, и я дарявала с различни дарове, сред които задължително с пешкир, както се наричали кърпите. Бабата-акушерка избърсвала мокрите си ръце в полите на невестите, за да ги ориса да са плодовити и лесно да раждат. В онези времена хората вярвали в магическата и пречистваща сила на водата на Бабинден, поради което се е зародила и традицията да се мият ръцете на акушерката, а родилките водели невръстните си деца при бабата, която ги е изродила, за да ги благослови, като им измие личицата.
Бабинден някога имал и забавна, комична страна, някои от обредите наистина събуждали усмивки по лицата като песните на Бабинден – с откровен сексуален смисъл и закачки и т.нар. „влечугане“ на бабата или изкъпването ѝ в селската река или чешмата там, където река не течала. Хора, преоблечени като волове, с кожени маски и рога, влачели бабата в шейна или я носели в плетен кош до мястото, където я изкъпвали. Празникът завършвал с всенародна веселба на мегдана, играели се хора, за да се отпразнува раждането на новия живот.
Днес влечугането е забравен ритуал, никой не носи акушерките от болниците до реката в кош, за да ги къпе, но традицията с измиването на ръцете им е съхранена – като ритуал да плодовитост и лесно раждане и като знак за уважение, благодарност и преклонение през труда им.
Още: Какво обикновено се подарява на Бабинден?
В някои краища от страната жените, на които е помагала бабата при раждане, я посещавали в дома ѝ за обяд за традиционно угощение, като носели ритуални ястия – пити, прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Тя ги дарувала с китка здравец, вързана с червен и бял конец, за да са бели и червени децата им.
Друго какво задължително се прави на Бабинден по традиция днес и кои обредни практики на Бабинден – един от големите народни женски празници – са съхранени и запазени?
Какво задължително се прави на Бабинден по традиция днес?
Още: Най-добрите пожелания за Бабинден - стоплете всяко сърце
Днес 21 януари е познат като официален професионален празник на гинеколозите и акушерките, чиито ръце ритуално се измиват със сапун, за да се раждат лесно децата така, както се плъзга сапунът. Колоритът на празника е изгубен безвъзвратно и само в някои кътчета се спазват или се пресъздават онези любопитни и забавни ритуали, които правели някога Бабинден толкова специален.
Честит празник!
Какво задължително се прави на Бабинден за късмет през годината?