По дефиниция сиренето е млечно-кисел продукт, получен от мляко под въздействието на сирищния ензим и ензимите на млечнокиселите микроорганизми. Счита се, че сиренето е храна с древен произход, по-стара от Римската империя, приготвяна и хапвана 8000 години пр.Хр., макар най-ранните археологически доказателства за приготвяне на сирене, открити в египетска гробница, да са от около 2000 г. пр.Хр.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Днес са известни са стотици видове сирена, които се различават по начина на приготвяне, вида мляко, което е използвано, технологията, вкуса, като се счита, че сирената, произвеждани на Балканите и най-вече у нас – саламурените сирена – най-много се доближават до онези от зората на зараждането на сиренето като храна – солени и кисели, което ги отличава от редица други сирена, произвеждани по света.
Днес се предлагат и имитиращи продукти, които наподобяват сиренето по своя вкус и външен вид, но се приготвят не от мляко, а от различни растителни масла като палмово масло например. За ползата от тях се водят спорове, като някои ги сочат като полезен заместител на сиренето за вегетарианците например и подчертават, че палмовото масло има и полезни за здравето свойства, докато други сочат, че имитиращите продукти не доставят на тялото онези ценни вещества, които правят сиренето и млякото едни от най-полезните храни на света.
Ето кои са най-здравословните сирена
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
През последните години в България бе приет закон, забраняващ продажбата на имитиращи продукти като млечни такива и изискващ те да бъдат изложени на отделни щандове в търговската мрежа с изричното посочване, че са имитиращи продукти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Ако сте опитвали сирена, приготвяни в различни краища на света, със сигурност сте забелязали, че вкусът е различен и че сиренето може да има множество „лица“. Знаете ли например разликата между гръцкото фета и родното саламурено сирене?
Разликата между фета и сирене
Саламуреното сирене е онова, което традиционно се приготвя в страната ни. Именно то се доближава до сиренето от древността, тъй като се отличава с изключително солен и доста кисел вкус. От своя страна, „Фета“ е име на сирене, с което има право да се нарича само бяло сирене с гръцки произход, узряло в саламура, произведено от овче и/или козе мляко – сочи новия регламент на Европейската комисия от 15 октомври 2002 година. Тоест сиренето фета се отличава със защитено наименование за произход. Това обаче явно не е единствената разлика между фета и българско сирене. Какво още отличава фета от сирене?
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
- Реално фета е сирене, подобно на българското, но се произвежда от определени видове мляко – козе и/или овче за разлика от родното сирене, което по-масово се прави от краве мляко, макар да се срещат на пазара и някои видове кози или овчи сирена.
- Друга разлика между фета и сирене е свързана с калоричността. Фета се счита за диетично сирене, бедно на мазнини, но пълно с минерали и витамини, докато родното краве сирене съдържа повече калории, защото обикновено е по-пълномаслено. Естествено, ако отслабнете, може да изберете обезмаслено сирене, но трябва да го потърсите изрично, четейки опаковките и етикетите, докато фета е нискокалорично при всички случаи и с него не може да сбъркате.
Учени разкиха може ли да се яде сирене всеки ден
Прилики между фета и сирене
Освен че се различават едно от друго, фета и сиренето у нас имат и прилики.
- И двете сирена се отличават с остър солен вкус, поради което с тях следва да внимават страдащите от хипертония и бъбречни заболявания. Фета е солено сирене, тъй като е узряло в саламура със сол в продължените на дълго време – от няколко седмици до няколко месеца. Родното сирене, наричано саламурено, също е много солено, което го доближава като вкус до сиренето фета.
- Друга обща черта между фета и сирене е свързаната с ползата от тях. И двете сирена оказват благотворно влияние върху храносмилателната система, доставят на организма калций, които е ценен за състоянието на костите и за оралното здраве, укрепват имунната и доставят на тялото витамини и минерали.
Ако имате възможност, опитайте автентичното фета сирене в Гърция, със сигурност ще ви допадне, защото се доближава до нашето за разлика от сините сирена например, чиито вкусови качества са корено различни.