Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се образуват кълбовидните мълнии?

30 май 2024, 18:22 часа

Дългоочакваната пролет ни носи не само свежест, пъстър килим от цветя, аромати и слънчева милувка, но и бури, показващи ни цялата сила и мощ на природните стихии, пораждащи страх особено у онези, които имат фобия от мълнии и гръмотевици. Този страх е донякъде оправдан, ако съдим по броя на хората, ударени от мълния у нас през последните години, като част от случаите са завършили фатално - между 6 и 10 души на година в България са поразени от мълния по думите на климатолога Симеон Матев. 

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Дори познаването на правилата за поведение по време на буря, съблюдаването им и стремежът към максимална безопасност, могат да намалят риска от попадане на мълния близо до или върху нас, но не и да го елиминират напълно. 

Домът също не е безопасно място или автомобилът, ако прозорците или вратите са отворени, защото кълбовидните мълнии, опасни не по-малко от останалите, могат да проникнат през тях и да поразят хората в помещението или в колата. Именно този риск налага правила за поведение не само сред природата, но и в дома.

Каква е разликата между мълния и светкавица?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Кълбовидните мълнии – как се образуват?

Учените все още не са напълно наясно с причините и начините на образуване на кълбовидните мълнии, въпреки че първите кълбовидни мълнии се споменават в далечната 1638 година. Те не могат да ги пресъздадат пълноценно в лабораторни условия, което затруднява изучаването им.

Дори пресъздадената през 2006 г. от учени от University of Tel Aviv в лаборатория кълбовидна мълния с помощта на микровълнов лъч не съумява да даде всички отговори на всички въпроси на учените, които продължават да търсят причините за образуването на кълбовидните мълнии и да проучват най-ефективния начин за предпазване от тях.  

Ясно е обаче, че този феномен има сферична форма, откъдето идва името му, движи се най-често на около метър над земята, може да бъде във всякакъв цвят, да променя размера и цвета си, да съществува секунди или да остане няколко часа.

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Изключително любопитен факт е, че кълбовидната мълния може да подгони човек, ако той се опитва да избяга от нея, движи се бързо или прави резки движения. Това налага да се запази спокойствие дори ако подобна мълния влезне в дома ви, да напуснете помещението, ако е възможно, изключително тихо, внимателно и без бързане или резки движения.

Като цяло феноменът е рядък, което вероятно звучи успокоително, образува се обикновено в края на бурята, но възможността ѝ да съществува с часове, а не секунди, както е с другите мълнии, съчетана с незапознатостта на хората как да се предпазят от нея, породена именно от това, че е рядко явление, за което се говори още по-рядко, я прави по-опасна. Опасност поражда и свойството на някои кълбовидни мълнии да преминават през твърди стени – на жилището например, без да оставят следи – феноменално, плашещо и страховито, нали?

Как да се предпазим от мълнии – съвети

Как да се предпазим от кълбовидни мълнии?

Освен затворените прозорци на автомобила и убежището има и други правила, съблюдаването на които може да спаси живот. В дома:

-          Не се къпете, докато не отмине бурята, водата е проводник на електричеството и може да увеличите риска от поразяване от мълния, ако сте под душа в банята.

-          Изберете си място, далеч от прозорци и терасни врати, на което да чакате да отмине бурята.

-          Изключете от контактите всички уреди, за които това е възможно.

-          Специалистите съветват при среща с кълбовидните мълнии да се легне на земята и да се остане неподвижно там, докато мълнията изчезне. Позата е по корем, напълно статистична, не рискувайте да се движите. Това е валидно и ако сте сред природата. Там също не трябва да бягате, за да не ви подгони мълнията. Макар да няма разум, тя усеща въздушните течения, създавани от вас при бягане и резки движения, и се насочва в посоката им.

-          Спазвайте и всички останали правила за поведение и безопасност при буря, които са ви известни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес