В съвременния дигитален свят източниците на електромагнитни трептения ни заобикалят почти навсякъде. Електромагнитното замърсяване на околната среда, според Световната здравна организация (СЗО), е вече един от основните проблеми на световната общност. Вече е ясно, че невидимите вълни са много по-вредни за здравето, отколкото се е смятало доскоро.
Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Главоболие, световъртеж, високо кръвно налягане, нарушения на съня са рутинни „болести на съвременната цивилизация“, които значително влошават качеството на живот на почти всеки човек. Много изследователи доказват, че именно електромагнитното излъчване е един от ключовите фактори за възникването на гореспоменатите хронични проблеми. Ето битовите и промишлени прибори с най-висока интензивност на излъчване.
Компютър. Днес почти всяко семейство има компютър - но не всички потребители знаят, че неговият монитор излъчва електромагнитна енергия, която е 500 пъти по-висока от нормата.
Лекар разкри какво може да причини честото използване на телефона
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Микровълнова печка. По своята вредност тя е на едно ниво с компютъра. Докато микровълновата печка работи, околното пространство се изпълва с нискочестотно лъчение в радиус от метър и половина - два. В храната, приготвена в микровълнова фурна, е рязко намалено количеството хранителни вещества и витамини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Смартфони и таблети. Това вече са устройстви, постоянни спътници на съвременния човек. Вярно, че при мобилните телефони електромагнитното излъчване е по-ниско от това на компютъра - „успокоителните само“ 250 пъти над допустимата норма.
Заобикалят ни и много други източници на електромагнитно излъчване: места, където е концентрирано електрическо окабеляване, модерни икономични осветителни устройства с високочестотно захранване, безжични слушалки, Wi-Fi рутери; електромери, електрически уреди за отопление и др.
Външната опасност
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Не само вътрешното оборудване влияе върху концентрацията на електромагнитно излъчване в помещението. Намесват се и външни източници.
Линии за високо напрежение. Те се прокарват както във въздуха, така и под земята. Пространството при електропровод, който е с напрежение 110 киловолта, може да има такава интензивност на излъчване, че на разстояние 10 м да представлява заплаха за човешкото здраве.
Високочестотни предаватели. Такива са клетъчните кули, инсталирани вече почти поовсеместно, или радиокомуникационните системи по летищата. Функционирайки с дължини на вълната от 500 мегахерца до 15 гигахерца, подобни електромагнитни устройства постоянно въздействат върху човешкия организъм даже на значително разстояние от самите хора.
Астрономи откриха най-мощното магнитно поле във Вселената
Външна защита на сгради от въздействието на електромагнитни вълни
Екраниращите бои са едно от ефективните средства за външна защита на сгради от електромагнитно излъчване. Използват се на етапа на строителство или при основен ремонт на жилищни, промишлени или обществени сгради. Екраниращите защитни бои се нанасят най-често вместо грунд под покриващите материали. Нанесеният слой изисква заземяване. За целта е необходимо, например, да поставите метализирана лента върху необработената повърхност. Тази и подобни мерки помагат за надеждна защита на сградата от електромагнитно излъчване - ниско- и високочестотно.
Вътрешна защита
За защита на вътрешни помещения от източници на високочестотни електромагнитни вълни, излъчвани от антени (предаватели) на мобилни оператори и безжичен интернет, ретранслатори, радари и др., които проникват през прозорци, стъклени врати и повърхности, се използва светлопропускливо метализирано фолио. Също завеси, ушити от специални тъкани с добавени метални влакна, ще предпазят прозорците отвътре. Може да се използват и изцяло метализирани материали - плътни тъкани, полупрозрачен тюл или мрежи. Екраниращи тъкани се използват още и за тапицерия на мебели, подови настилки, калъфи за устройства, които излъчват електромагнитни вълни.
Лични предпазни средства
Подобни екраниращи тъкани се използват и за шиене на работно облекло за специалисти, работещи в условия на високо излъчване. Такива материали са способни да потискат електромагнитни полета в широк честотен диапазон - от единици херцове до десетки гигахерцове. Като цяло те не се различават много от обикновения текстил. Перат се в пералня на 30°C, гладят се лесно без пара, не изискват специални грижи. Спецификите им са в състава на платното и неговите екраниращи свойства.