Стоматологичните грижи са една от онези основни услуги, от които всички се нуждаем, но често ги отлагаме поради високите цени, които могат да бъдат свързани с определени процедури. Събрахме методи и правила, които ще ви помогнат да спестите от стоматологично лечение.
Ако имате зъбобол, веднага отидете на лекар!
За съжаление, много хора, дори и да изпитват силен зъбобол, не смеят да отидат на лекар заради страх от зъболечение. Търпят болка и дискомфорт, спасяват се с болкоуспокояващи и чакат проблемът да се разреши от само себе си. Тук трябва да разберете едно нещо - зъбите не могат да се лекуват сами, което означава, че нито кариесът, нито пулпитът, нито периодонтитът няма да изчезнат без лечение - можете само да потиснете симптомите за известно време.
Съвети от зъболекар: Как да запазим здравите си зъби до възрастта на 90 години!
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Решете проблемите със захапката
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Контактен кариес, клиновидни дефекти на зъбния емайл и рецесия на венците, постоянно главоболие, храносмилателни проблеми и дори лоша стойка – знаете ли, че всичко това може да се дължи на неправилна захапка ? Патологията допринася за претоварване на опорно-двигателния апарат, нарушава разпределението на натоварването при дъвчене и причинява преждевременно изтриване на зъбния емайл, което увеличава риска от развитие на много зъбни заболявания и влияе негативно на цялостното благосъстояние.
Хигиената е важен фактор
Оралната хигиена играе ключова роля в превенцията на зъбните заболявания. Редовното миене с четка и паста за зъби сутрин и вечер помага за поддържането на здрави зъби и венци, като предотвратява растежа на бактериите и образуването на плака, което от своя страна значително намалява риска от кариес, кървене на венците и халитоза - лош дъх.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Учени: Погледнете зъбите си и ще разберете колко ще живеете
Някои полезни навици за грижа за вашите зъби у дома включват:
· вода. Пиенето на вода след хранене помага да се отмият лепкавите или киселинни храни и напитки между миенето на зъбите.
· Балансирана диета. Яжте здравословни храни, особено зеленчуци.
· Ограничете сладкото. Не казваме, че трябва напълно да спрете да ядете сладко, но всичко трябва да е с мярка.
· Мийте зъбите си не само у дома, но и на зъболекарския стол
Професионалната хигиена е отлична профилактика на кариес, гингивит и пародонтоза. Факт е, че твърдата плака и зъбният камък служат като среда за размножаване на бактерии, чиито отпадъчни продукти - киселини и токсини - влияят негативно на здравето на устната кухина.
Възползвайте се от промоции
Много съвременни зъболекари въвеждат гъвкави системи за отстъпки за своите пациенти, както и всякакви промоции и изгодни оферти.
Правете си профилактични прегледи
И, разбира се, още един важен съвет - свържете се с вашия зъболекар не само при оплаквания, но и за превенция - в идеалния случай това трябва да се прави на всеки шест месеца.
Опитайте процедурата за залепване
Тази процедура може да замени няколко скъпи. При залепване (научно свързване) на зъби се използва композитна смола за фиксиране на развален или счупен зъб. Този пластмасов материал с цвета на зъбите може да се използва за ремонт на начупени, напукани и обезцветени зъби.
За разлика от стоматологичните процедури като фасети, денталното залепване не изисква подготвителна работа или участието на външни лаборатории.