Подновили сте мебелите си, сдобили сте се с маса от тик и диван, изработен от луксозна естествена кожа, струващи цяло състояние, и се чудите как да ги съхраните възможно най-дълго във времето и каква е правилната грижа, за да изглеждат като нови години наред и да си струва вложените средства?
Подновяването на мебелите в дома, интериорният дизайн, пазаруването са приятни занимания за едни, зареждащи ги с енергия и каращи ги да се усмихват, и натоварващи за други, които трудно заделят средства за нови мебели или намират за твърде физически изтощаващо да ги сменят често. Ако сте от втория тип хор и целите дълго да запазите мебелите си като нови, последвайте съветите ни за грижа за тях.
1. Естествената кожа придава луксозен вид на дома ви. Тя е приятна на допир, здрава, качествена и може да ви служи дълго, ако се грижите правилно за нея. Пазете мебелите от естествена кожа далеч от източници на топлина – гореща струя въздух, насочена срещу тях, ще ги увреди. Неблагоприятно въздействие има и директното слънчево греене. Не поставяйте тези мебели на огрявани от слънцето места или затъмнете стаята. Почистването от прах трябва да става с прахосмукачка или микрофибърна кърпа. Петната могат да бъдат отстранени с вода и сапун. Полезно за мебелите от изкуствена кожа е подхранването със специални препарати за този тип кожа, предпазващи я от напукване и загуба на цвят. Не използвайте препарат, който изрично не е препоръчан за естествена кожа. Ако не разполагате с такъв, зехтинът от кухнята, нанесен на тънък слой, е достатъчен. Имайте предвид, че естествената кожа попива лесно мръсотия и бои и не сядайте върху кожена мебел (особено ако е със светъл цвят) с мръсни дрехи или такива, които боядисват при пране.
2. Екзотичните мебели, изработени от тиково дърво, тръстика, ратан, бамбук, тигрово дърво придават луксозен вид на всеки дом и усещане за пътешествие, безкрайна ваканция в тропически рай. Цената им е висока и това прави грижата за тях изключително важна.
При ратанът с времето се забелязват издърпани нишки. Инстинктивната реакция да срежете или издърпате стърчащата нишка е напълно погрешна. Сложете на тънка четка малко прозрачно лепило за дърво и залепете нишката към основата, където ѝ е мястото. Всяко рязане и дърпане е пагубно за мебелите от ратан. Бамбукът е деликатен и не понася химикали. Той се почиства само с мека кърпа с вода и сапун. Важно за бамбуковите мебели е да ги полирате веднъж годишно, за да ги предпазите от избеляване и петна. Екзотичните дървесини като тик, тигрово дърво, палисандър, абанос се поддържат със специални масла, създадени за тях, които ще предотвратят износването им.
3. Грижата за мебелите от дърво се състои в почистване с леко влажна кърпа и предпазване с предпазват с препарат, предназначен за дърво. Следи от вода върху дървена мебел може да премахнете, полирайки с паста, а восък – разтопявайки го със сешоар и попивайки с мека кърпа.
4. Мебели, тапицирани с микровлакно, се почистват с четка за дрехи по посока на влакното.
Поддържайте мебелите си ежедневно, за да ви служат дълго, изглеждайки като току-що донесени от магазина.