По принцип кафето, което пием, обикновено се прави със смеси на зърна от два вида. Видът „арабика“ има повече аромат и вкус, докато „робуста“ е с по-високо съдържание на кофеин и горчивина.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 януари /валутен калкулатор/
Когато говорим за качество на кафето, в повечето страни по света е възприета класификацията на най-големия производител – Бразилия, която разграничава 4 типа кафе: традиционно, превъзходно, гурме и специално.
Кафето, считано за традиционно, има нормално качество, до 20% дефектни зърна и е силно изпечено; именно изпичането е причината чаша традиционно кафе да изисква добавена захар. Оценката му варира от 4,5 до 6 по 10-балната система.
Превъзходното е с по-високо качество от традиционното, има до 10% зърна с дефекти, а оценката му е от 6 до 7,5.
Още: Кои са най-подходящите ястия за бяло вино
Още: Стихотворение на деня, 4 януари, от Елисавета Багряна
Приликата между категориите е в състава на зърната: и двете класификации позволяват блендове (смеси) между зърна на арабика и робуста. Традиционният бленд е с 30% робуста, докато превъзходният - само с 10%.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трапезата за Йордановден: Кои са задължителните храни на нея
Категорията гурме включва кафета над 7,5 точки и приема само такива, направени от 100% зърна арабика, без дефекти. Този състав се изисква и в специалните кафета, където създава по-сложни вкусове и аромати чрез внимателния процес на подбор на зърната.
Характеристики на специалното кафе
Какво представляват специалните кафета? Те трябва да отговарят на следните условия: 100% арабика, контролиран произход и да се преминали контрол на качеството и съхранението – тоест, по време на обработката да се записват температурата, влажността и нивото на дефекти.
Още: Колко дни може да не яде едно куче?
Още: Кои подправки за картофи на фурна им придават божествен аромат
В този момент може би се чудите: какво означава „без дефекти“? Това е кафе, в което няма счупени, изгорени, олющени, брокатирани, зелени и черни зърна.
Вместо кафе – ето коя е най-добрата ободряваща напитка сутрин?
Друг важен момент е процесът на изпичане - който не е нищо повече от топлинен процес, превръщащ зеленото кафе в печено. Именно така се засилват основните характеристики на специалните кафета: аромати, киселинност, горчивина и „тяло“. Например, колкото по-тъмно е изпеченото кафе, толкова по-малко аромат и повече горчив вкус се усеща в него.
Кафето, класифицирано като специално, се счита за благородно и изключително, с голяма сложност на аромат и вкус. Оценката SCA, създадена през 80-те години на миналия век и все още валидна днес, се състои от строг анализ, който оценява кафетата между 0 и 100 точки – тези, които достигат минимален резултат от 80 точки, може да се считат за специални.
Съвети при закупуване на специално кафе
Проверете опаковката за 100% арабика.
Обърнете внимание на името на производителя на това кафе.
Проверете опаковката за наличие на вентил за освобождаване на въздух.
Купувайте от доставчици и дистрибутори, специализирани в специално кафе.
Обърнете внимание на датата на производство (в идеалния случай да бъде до 90 дни след изпичането).
Друго предложение, което трябва да се обмисли, е да купувате не мляно, а кафе на зърна. Така се запазват за по-дълго неговите характеристики и сетивни нотки.
Кое е най-доброто сутрешно кафе за събуждане?
Сетивни нотки на кафе
Всяко кафе има уникални характеристики. В специалното кафе те са доведени до крайност; в края на краищата, всички процеси, извършвани от засаждането до печенето, са изключително внимателно проследени и имат за цел да подчертаят всяка от така наречените „сетивни нотки“. Ето някои от тях.
Аромат - обонятелно възприятие, причинено от газове, отделяни от печено и смляно кафе.
Ухание – обонятелно възприятие, причинено от газовете, отделяни от печено и смляно кафе след потапяне във вода.
Вкус – обобщената смес от вкусове и аромати на кафето.
Сладост – качество или сладък вкус на кафето.
Киселинност – усещанията от сухото кафе отстрани на езика, които после дават живот на напитката.
Тяло – усещане, причинено в устата от постоянството на вкуса; „вискозно“ или „тежко“ кафе характеризира плътна напитка.
Остатъчен вкус – усещането след пиене на кафе; една от най-важните характеристики.