Съкращението от словосъчетанието "изкуствен интелект" – ИИ, е официално обявено за дума на годината за 2023 г. във Великобритания от речника "Колинс" (Collins Dictionary), съобщава ДПА.
Речникът обяви, че ИИ, който според него означава "моделиране на човешките умствени функции от компютърни програми", се е превърнал в доминиращ дискурс на 2023 г. Текстовият генератор ChatGPT е пуснат през ноември 2022 г. и оттогава е имало много дебати относно използването на технологията.
BREAKING NEWS The Collins Word of the Year is… AI.
— Collins Dictionary (@CollinsDict) November 1, 2023
Find out more about #CollinsWOTY 2023 and see the full list here: https://t.co/gmsnCqA0yv#wordoftheyear #CollinsDictionary #AI #artificialintelligence pic.twitter.com/3HZotbGGnJ
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Защо ИИ стана дума на годината
Още: Как изкуственият интелект притесни издателите в световен мащаб?
Лексикографите от речника "Колинс" поставиха ИИ начело на списъка, след като разгледаха медийни източници, включително социалните мрежи, защото употребата на термина се е "ускорила с много бързи темпове".
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Алекс Бикрофт, управляващ директор на издателство "Колинс", казва: "Знаем, че тази година терминът ИИ беше във фокуса на вниманието заради начина, по който се разви и бързо стана толкова разпространен и вграден в живота ни, колкото "електронна поща", "стрийминг" или всяка друга някога футуристична, а сега ежедневна технология".
Read our #CollinsWOTY #blog post written by journalist and author David Shariatmadari @D_Shariatmadari: https://t.co/v5WtEibRV8
— Collins Dictionary (@CollinsDict) November 1, 2023
#CollinsDictionary #WordoftheYear #AI #artificialintelligence pic.twitter.com/J8Xsyzcgrp
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Другите нови думи и термини, влизащи в речника
Сред другите думи и термини в списъка на "Колинс" са "непо бебе" (nepo baby), което се е превърнало в популярна фраза за описване на деца на известни личности, които са успели в професии, сходни с тези на родителите им, и терминът "дебанкиране" (debanking), означаващ "лишаване на хора от банкови услуги".
Още: Музикални продуценти се изправят срещу компания за изкуствен интелект
Носителката на награда "Оскар" Джейми Лий Къртис, дъщеря на прочутите актьори Джанет Лий и Тони Къртис, и певецът Ноел Галахър, баща на модела Анаис Галахър, се изказаха по въпроса за шуробаджанащината (или непотизма) при децата на известните.
Галахър каза пред радио "Екс", че е "човешко да помагаш на децата си", докато Къртис заяви, след като прие отличието на Гилдията на филмовите актьори за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", че хората може да си помислят, че тя е непо бебе, но лично за нея случващото се е невероятно, пише БТА.
В списъка с ключови думи попадат и определението "ултрапреработена" (ultraprocessed) - за храна и съществителното "семаглутид" (semaglutide) – за лекарство, използвано за контролиране на апетита.
Сред новите думи на "Колинс" неизбежно влизат и термини от социалните медии като "деинфлуенсинг" (deinfluencing), което означава "да предупредиш последователите си да избягват определени търговски продукти", както и ТикТок тенденцията да се наричат "кенън ивенти" (canon events) повратни събитията, променящи живота на човек, отбелязва ДПА.
Още: "Мижав интерес" и "рашисти" сред най-употребяваните думи и изрази в българския език през 2022 г.