Зимата като цяло ще прилича на тези от последните две години, но вероятно ще е малко по-суха и по-студена. Това прогнозира климатологът Симеон Матев пред „Телеграф“, но с изричната уговорка, че става дума за тенденции и изчисления на база на световните метеорологични центрове.
Ситуацията може да се смени само за две седмици, защото става дума за сезонна прогноза, прогнозира Матев.
Той подчерта, че 2020 г. една от най-топлите зими у нас, но и една от най-валежните, особено в Западна България.
Очакванията на световните модели за региона са, че през зима 2022-23 г. ще има валежи, близки до обичайните, но с около 10-20% по-малко, каза той.
Това обаче са дългосрочни прогнозни знаци, които ние разчитаме, но не можем да се осланяме, каза климатологът.
Ако се сбъдне тенденцията, не би трябвало да се страхуваме от засушаване, защото през зимния сезон имаме малко изпарения, ще има достатъчно натрупвания на влага в почват. Проблем ще има, ако пролетта е суха. Не сме в сух период и в средни нива положението с влагата е добро, анализира Симеон Матев.
Според Матев обаче една топла зима не изключва дни и нощи, в които термометърът да падне до минус 15-20 градуса. Със сигурност това може да се случи за седмица в районите на Трън, Видин, Кнежа, Плевен и котловинните полета.
Симеон Матев каза, че зимата е далеч от нашите ширини до края на октомври. Чак към края на месеца има вероятност за по-сериозно застудяване, което ще засегне източната половина на страната, но засега това все още е догадка. Въпреки че през тази седмица на места термометърът е падал под нулата, като цяло средните температури за месеца са по-високи от обичайните.
Най-вероятно октомври месец ще завърши със средни температури над нормата. Симеон Матев припомни, че имаме затопляне с 1,5 градуса в региона за последните тридесет години.