Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето кои змии не само симулират собствената си смърт, но и използват специални кървави ефекти

09 май 2024, 10:07 часа

Сезонът на наградите за човешките актьори може и да приключи тази година, но няма почивка за някои от най-дръзките театрални актьори на природата. Сивите водни змии могат да симулират собствената си смърт, когато бъдат нападнати от хищници, като правят театрално представление, включващо намазване със собствените си изпражнения и потичане на кръв от устата им, пише CNN.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Този вид змии, които използват тези допълнителни драматични ефекти, прекарват по-малко време в опасна ситуация, отколкото техните двойници, които не използват тази стратегия, установява проучване, публикувано в списанието Biology Letters. Много различни животни фалшифицират собствената си смърт като защитен механизъм срещу хищници, с примери, наблюдавани сред насекоми, риби, земноводни, влечуги, птици и бозайници, но точно как и до каква степен работи, все още не е ясно.

„Има противоречиви теории за произхода на симулирането на смърт“, казва Вукашин Биелица, научен сътрудник в Белградския университет в Сърбия и един от авторите на изследването, в мейл до CNN. „Някои казват, че това е съзнателна реакция, докато други са категорични, че не е така. Една теория е, че това е „най-примитивната“ защитна реакция, подобна на замръзване в ситуация на силен стрес“, казва той.

Още: Змия задушава мъж в ефир, събеседниците му се смеят (ВИДЕО)

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Снимка: Pixabay

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Проучването

За да проведат проучване, изследователи пътуват до Голем град, остров в езеро в Северна Македония, където змиите са често срещани. Там те хващат 263 от неотровните сиви водни змии и ги прищипват с пръсти, за да симулират действията на хищник, преди да пуснат всяка змия и да определят времето на последващото й поведение, като симулира смъртта си. Те забелязват, че някои змии се правят на мъртви, като оставят устата си широко отворена, някои се намазват с изпражнения, а други също пускат кръв от устата си.

28-те змии, които са кървели от устата, са прекарали средно две секунди по-малко, симулирайки смъртта си, установи проучването, въпреки че някои змии, които не са отприщили пълната театралност, са прекарали и по-кратко време, правейки се на мъртви, може би поради други фактори като температура, пол или размер. Като цяло змиите прекарват между 6 и 24 секунди, правейки се на мъртви. Кървенето от устата е сравнително необичайно поведение и се наблюдава само при 28 от тестваните змии, докато размазването с изпражнения се наблюдава в 124 от случаите.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Проучване за костенурки и змии заради АМ "Струма" в Кресненското дефиле: Никой не иска, АПИ дава повече пари

Не всички змии симулират смъртта си

Не всички тествани змии симулират собствената си смърт. Младите змии кървят от устата много по-малко, а тези поведения напълно липсват при новоизлюпените змии от подобен вид, се казва в проучването, може би поради опасностите, свързани с това. Поведението им зависи от много различни неща, като пола на индивида, телесната температура, размера, възрастта, наличието на храна в червата, наличието на яйца при женските, предишен опит с хищник и съществуващи наранявания, казва Биелица.

Намазването с изпражнения прави змията по-малко апетитна за своя хищник, което според изследователите обяснява защо змиите, които правят това, преди да се правят на мъртви, прекарват по-малко време в тази ситуация. Макар че змиите не пръскат кръв директно към своите хищници, както правят гущерите с рога, кървенето от устата сигнализира за хищника тяхната очевидна смърт. Изследователите смятат, че кървенето е причинено от повишаване на кръвното налягане, предизвикано от високи нива на хормони на стреса, казва Биелица.

Резултатите от проучването трябва да бъдат възпроизведени в други видове и екосистеми, казват изследователите, добавяйки, че бъдещите изследвания трябва да се съсредоточат върху точната последователност от показвани поведения.

*Проучването може да прочетете: тук

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес