Без значение колко внимателни и съпричастни се опитвате да бъдете, вероятно сте наранили или обидили някого, на когото наистина държите. Естествено, че след като сте сбъркали, искате да поправите нещата, но какъв е най-добрият начин да го направите?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
1. Не гледайте на извинението като на признак на слабост
Ако ви е трудно да признаете, когато сте направили нещо нередно, това е много логично. Признанието, че сте били лош приятел или половинка, например, може да предизвика неудобни емоции, които много от нас биха предпочели да избегнат - като вина или срам.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Ако обаче възприемате признаването на грешките си като удар по егото, този начин на мислене само ще ви спъва и ще ви пречи да бъдете по-добър приятел, партньор и човек като цяло. Вместо това се опитайте да преосмислите поемането на отговорност като възможност за развитие.
Изисква се емоционална сила и много самосъзнание, за да се откажете от гордостта си и да признаете, че сте сбъркали. И в крайна сметка тази промяна на перспективата може да улесни проявата на по-голяма честност, разкаяние и уязвимост - без отбранителност или прехвърляне на вината, които могат да провалят шансовете ви да се върнете към благоволението на любимия човек.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
2. Посочете конкретно за какво съжалявате
Невинаги е достатъчно само да изразите съжаление. „Доброто извинение включва ясно разбиране какво точно сте направили, за да нараните човека, и показва някакво чувство на разкаяние.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Най-разтърсващата притча за прошката
Ако сте закъснели супер много за партито за рождения ден на близък приятел, краткият текст „Още веднъж съжалявам за снощи“ на следващата сутрин не изразява, че наистина разбирате разочарованието му. Вместо това изразете съжалението си и потвърдете чувствата му с нещо като: „Много съжалявам, че не бях навреме. Знам, че това парти означава много за теб и е планирано от месеци, и напълно разбирам защо си ми ядосан“. Или: „Трябваше да ти кажа по-рано, че закъснявам, и се чувствам ужасно, че те разочаровах“.
3. Обяснете защо сте направили това, което сте направили, без да се оправдавате
Особено ако не сте искали да нараните чувствата им, лесно е да влезете в защитен режим и да започнете да оправдавате действията си.
Ако трябва да сме честни, добавянето на контекст за причините, поради които сте направили това, което сте направили, може да помогне за изясняване на нещата. Но понякога може да изглежда, че се опитвате да отклоните отговорността. Ето защо, когато излагате причините за случилото се, е важно да не позволявате те да засенчат начина, по който вашите действия са повлияли на другия човек.
Още: Как се иска прошка на Сирни Заговезни
В горния пример, ако сте пропуснали част от големия ден на приятеля си поради служебно задължение в последната секунда, е нормално да споменете това - само не го използвайте като извинение, за да заобиколите това, че той се е почувствал разочарован. Или да кажем, че след няколко коктейла сте се пошегували колко зле изглежда тялото ви пред брат или сестра, които се борят с нарушено хранене: Можете да добавите, че не сте били в най-добро състояние на духа, като същевременно обърнете внимание на това колко дълбоко несъобразителен е бил коментарът ви.
Въпросът е да признаете как грешката ви ги е наранила, а не да смятате, че само с обяснението си всичко може да се оправи и да се освободите от отговорност.
4. Опишете какво ще направите, за да предотвратите това да се случи отново, и наистина го изпълнете
Ако говорите, но не предприемате реални стъпки за решаване на проблема, извинението ви (независимо колко искрено е то) няма да има голяма тежест - ето защо е полезно да опишете как възнамерявате да се промените. С други думи, какво ще правите от този момент нататък? Как ще предотвратите повторното допускане на подобни грешки?
Вместо просто да обещавате на партньора си, че ще спрете да му се карате, когато ви налегне стрес, свързан със семейството, подгответе се с няколко конкретни стъпки, които ще предприемете. Или, за да сте сигурни, че никога повече няма да забравите важните моменти на приятеля си (като рождени дни или важни посещения при лекар), се ангажирайте да добавите тези събития в календара си и да настроите напомняния, които да ви уведомяват.
По този начин показвате на другия човек, че сериозно желаете да не го наранявате отново, което е солидна стъпка към възстановяване на доверието и получаване на прошка.
5. Ако отсрещният има нужда от пространство, бъдете готови да му го дадете
Не трябва да очаквате да ви простят. Не само че може да бъде досадно и непосилно, но оказването на натиск върху някого може да изпрати послание, че сте се извинили само за да получите това, което сте искали (прошка), а не за да поправите искрено грешката си.
Можете също така да кажете нещо от рода на: „Знам, че много се извинявах, затова ще ти дам малко време да преработиш всичко. Не искам да си мислиш, че те изоставям; просто уважавам твоите нужди“. Като се отдръпнете, вие ги оставяте да работят с болката си със собствено темпо, което те вероятно ще оценят повече.
6. Знайте, че има вероятност да не ви простят и се опитайте да го приемете
Дори да направите всичко правилно и да следвате докрай всички съвети по-горе, възможно е човекът, когото сте наранили, никога да не ви прости - или дори да го направи, може да не иска да се върне в живота си. Колкото и сърцераздирателен да е този резултат, дължите на себе си да не позволите той да даде началото на безкраен цикъл от самообвинения и съжаление.